Jeseň / Zima

Pravidelná starostlivosť o vozidlo – záruka vašej mobility a bezpečnosti

Jeseň a zima. Nízke teploty, vysoká vlhkosť, sneh, poľadovica, agresívne soli a posypový materiál na ceste... to sú podmienky, s ktorými vodič musí počítať a na ktoré by mal svoje vozidlo dobre pripraviť. Mechanici autorizovaných servisných partnerov Škoda prevádzajú všetky prehliadky a práce presne podľa predpisov výrobcu. Môžete sa preto spoľahnúť, že vaše auto na zimnú sezónu dokonale pripravia.

Výmena letných pneumatík za zimné a kontrola ich stavu

Pre bezpečnú premávku sú zimné pneumatiky nevyhnutné. Majú výrazne lepšiu priľnavosť a samočistiace vlastnosti. Odporúča sa používať ich v dobe, keď sa vonkajšie teploty pohybujú pod + 7° C. Dôležitá je tiež hĺbka dezénu. Podľa odborníkov by mal mať profil hĺbku najmenej 4 mm.

Nechajte pneumatiky vrátane rezervy pred zimou skontrolovať u svojho autorizovaného servisného partnera Škoda a v prípade potreby vymeniť za nové. Sadu kolies, ktoré práve nepotrebujete tu môžete nechať uskladniť podľa predpisov výrobcu. Pred ďalšou sezónou bude opäť skontrolovaný stav kolies a ich vyváženie.

Brzdová sústava

Perfektný stav u bŕzd neznamená len ich rýchly účinok. Brzdová sústava musí pôsobiť na všetky kolesá súčasne a s rovnakou intenzitou. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je všetko v poriadku, kontrola na skúšobnom zariadení je pre brzdy tou najspoľahlivejšou cestou.

Odporúčame vyhľadať autorizovaný servis a zmerať účinok bŕzd na zariadení schváleným výrobcom. Zároveň je treba skontrolovať stav brzdnej kvapaliny. Ak bod varu nezodpovedá norme ( je nižší), mohlo by v kvapaline dôjsť k tvorbe bublín, ktoré ovplyvňujú účinnosť bŕzd. To môže najmä v zime pri jazdách v horách predstavovať skutočné nebezpečenstvo.

Chladiaca sústava

Okrem kontroly hustoty a stavu chladiacej sústavy je veľmi dôležitá tiež kontrola množstva a koncentrácie nemrznúcej zmesi v sústave a eventuálne doplnenie chladiacej kvapaliny. Koncentrácia mrazuvzdorného prostriedku v chladiacej kvapaline musí byť min. 40%. U chladeného motora musí byť hladina medzi značkami „MIN“ a „MAX“. U teplého motora môže byť hladina nad značkou „MAX“.

Batéria

Nároky na batériu sú v zimnom období obzvlášť vysoké . Pri nízkych teplotách má totiž k dispozícií iba časť kapacity potrebné pre štartovanie. Vybitá batéria môže už pri niekoľkých stupňoch pod nulou zamrznúť.

Preto odporúčame batériu pred začiatkom chladného ročného obdobia nechať skontrolovať u autorizovaného servisného partnera Škoda, popr. nechať ju nabiť a svorky pólov nechať vyčistiť a riadne dotiahnuť. Ďalej by sa mala zistiť hustota elektrolytu a eventuálne doplniť destilovaná voda. Vyplatí sa tiež voziť so sebou v zime štartovacie káble.

Stierače

Bývajú často neprávom považované za menej dôležité súčasti vozidla. Myslite ale na to, že na kvalite viditeľnosti závisí vaša bezpečnosť. Všeobecne sa odporúča výmena stieracích líšt jeden až dvakrát do roka. Je treba skontrolovať funkčnosť stieračov a doplniť nemrznúcu kvapalinu.

U bežných stieračov podkladajte pod celú dĺžku líšt napr. protimrazovú lepenku, aby neprimŕzali ku sklu. U aerostieračov nastavte lišty do polohy, v ktorej sa dajú pohodlne odklopiť od skla (tzv. zimná či servisná poloha). Pokiaľ aj napriek tomu primrznú, neodtrhávajte ich násilím a nezapínajte ich. Môžu sa poškodiť lišty aj ich motor.

Kontrola svetlometov

Odporúčame nechať nastaviť svetlomety u autorizovaného servisného partnera na zariadení k tomu určenému. Zároveň skontrolujte, či vo vozidle máte náhradné žiarovky od každého druhu pre vonkajšie osvetlenie a smerové svetla a tiež náhradné poistky.

Ľad a sneh zo svetlometov s krycím sklom z polykarbonátov odstraňujte iba pomocou mäkkého zmetáčika a protimrazového prostriedku určeného pre tieto účely. Nikdy nepoužívajte tvrdú škrabku. Mohlo by dôjsť k nevratnému poškodeniu ochranného laku na krycom skle svetlometu.

Správne umývanie auta v zime

I napriek dôkladnej ochrane proti korózií môžu mráz a voda na ochrannom povrchu karosérie spôsobiť trhlinky, do ktorých môže prenikať ničivá soľ . Všeobecne sa odporúča umývať vonkajšiu časť karosérie každé dva alebo tri týždne, aby sa očistil od posypovej soli. Po umytí dobre osušte zámky a skontrolujte brzdy.

Po umytí by sa mala niekoľkonásobným zošliapnutím brzdového pedálu ešte „dosucha obrzdiť“ brzda. Pri pravidelnom umývaní vozidla je dôležité dôkladne očistiť disky a kryty kolies. Tým sa obmedzí usadzovanie nečistôt a posypovej soli.

Snehové reťaze

Montujú sa vždy na kolesá na poháňanej osi. Na zasnežených a zľadovatených vozovkách zlepšujú nielen trakčné vlastnosti, ale tiež brzdenie. Pri výbere zvoľte pokiaľ možno také, ktorých inštalácia je čo najjednoduchšia. Vyskúšajte si nasadzovanie najprv v pokoji doma.

V závejoch a mrazoch nie je práve príjemné čítať návod na použitie. Snehové reťaze uložte vo vozidle na dobre prístupnom mieste. A pozor, pokiaľ sa chystáte do zahraničia. V niektorých krajinách Európy je v zimných mesiacoch povinné snehové reťaze mať a používať.

Čo ešte zobrať so sebou

rozmrazovač zámku (nenechávajte ho nikdy vo vozidle); gumové koberčeky (dajú sa použiť tiež pre núdzový rozjazd); lepenku na ochranu čelného skla; podložky pod stierače; škrabku na ľad; rozmrazovací sprej; zmetáčik na sneh; sáčok s posypovým materiálom; ručnú baterku s náhradnými batériam; rezervný kanister naplnený palivom; rukavice

Autorizovaní servisní partneri ŠKODA pre vás pripravujú každoročne sezónne prehliadky vozidiel v rámci jarných, letných alebo zimných akcií za akčné, výhodné ceny. Informujte sa u svojho autorizovaného servisného partnera Škoda o jeho aktuálnej ponuke.​