ŠKODA zverejnila skice exteriéru nového modelu FABIA

22. dubna 2021

ŠKODA AUTO zverejnením prvých oficiálnych dizajnových skíc vzbudzuje očakávania od nadchádzajúcej štvrtej generácie modelu FABIA.

› Štvrtá generácia obľúbeného modelu bude výrazne väčšia a emocionálnejšia
› Predné svetlomety a zadné svetlá sú highlightom po vizuálnej aj technickej stránke
› Svetová premiéra nového modelu ŠKODA FABIA bude v máji

ŠKODA AUTO zverejnením prvých oficiálnych dizajnových skíc vzbudzuje očakávania od nadchádzajúcej štvrtej generácie modelu FABIA. Obľúbené malé vozidlo českej automobilky bude výrazne väčšie, dynamickejšie a emocionálnejšie ako jeho úspešní predchodcovia. Prechod na modulárnu platformu MQB-A0 koncernu Volkswagen prináša nové možnosti v usporiadaní priestoru a vytvára ešte viac miesta pre cestujúcich a batožinu. Medzi ďalšie highlighty patria ostro tvarované predné svetlomety a zadné svetlá s LED technológiou. Svetová premiéra nového modelu ŠKODA FABIA bude v máji.

Prvé dve dizajnové skice ukazujú čisté, moderné a dynamicky vypracované línie nového modelu ŠKODA FABIA. Štvrtá generácia bude o 111 mm dlhšia a o 48 milimetrov širšia než jej predchodkyňa. Nová FABIA bude vôbec prvýkrát postavená na modulárnej platforme MQB-A0 koncernu Volkswagen. Okrem ešte väčšieho priestoru pre cestujúcich sa tak o ďalších 50 litrov zväčší aj batožinový priestor. Šikmý pohľad na prednú časť odhaľuje úzke predné svetlomety a širokú masku chladiča, ktorá je typická pre dizajnový jazyk značky ŠKODA. Vďaka chrómovanému rámčeku a čiernym lamelám pôsobí nová FABIA športovo elegantným dojmom. Robustný vzhľad navyše umocňujú veľké kolesá.

Pretiahnutý strešný spojler s bočnými finletmi zaisťuje spoločne s aerodynamicky optimalizovanými vonkajšími spätnými zrkadlami a aktívnou žalúziou chladiča, umiestnenou v spodnom otvore pre prívod vzduchu na prednom nárazníku, vynikajúcu aerodynamiku.

Ostatné skice podávajú bližšiu predstavu o moderných svetlách nového modelu ŠKODA FABIA. V ostro rezaných predných Full LED svetlometoch, ktoré siahajú až k maske chladiča, pripomínajú LED moduly ľadové kvádre. Zreteľný je aj modul denného svietenia v tvare písmena L. Typické kryštalické prvky značky ŠKODA sa nachádzajú aj v štruktúre úzkych zadných svetiel, ktoré budú k dispozícii aj vo Full LED verzii.

ŠKODA FABIA je od svojho uvedenia na trh v roku 1999 jedným z najpredávanejších vozidiel vo svojej triede. Prvá generácia, ktorá bola v roku 2000 uvedená na trh aj ako COMBI, dosiahla za približne osem rokov počet 1,79 milióna vyrobených vozidiel, zatiaľ čo druhá generácia, predstavená na autosalóne v Ženeve v roku 2007, si našla celkom 1 704 000 zákazníkov. Tretia generácia, uvedená na trh v roku 2014, nadviazala na predchádzajúce úspechy a v roku 2019 sa stala po modeli OCTAVIA druhým najpredávanejším modelom značky ŠKODA. Celkový počet viac ako 4,5 milióna vyrobených vozidiel FABIA ku dnešnému dňu prekonáva iba OCTAVIA.

Celý text tlačovej mapy, vrátane fotografií, infografík, videa nájdete  na ŠKODA Storyboard-e.