Sídlo ŠKODA AUTO Slovensko s AED

23. března 2023

Mapa automatických externých defibrilátorov na Slovensku sa rozrástla o nový bod. V sídle spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko na Sabinovskej ulici v Bratislave sa od 14. marca nachádza ďalší život zachraňujúci prístroj. V prípade potreby tak môžu operátori tiesňovej linky 155 zvýšiť šance na záchranu života jeho využitím pri obnove srdcového rytmu.

› Značka Škoda nadväzuje na podporu v oblasti zdravotníctva a pokračuje v spolupráci so záchrannou zdravotnou službou ZaMED
› V centrále ŠKODA AUTO Slovensko na Sabinovskej ulici v Bratislave pribudol nový automatický externý defibrilátor
› Plne elektrický Enyaq iV už takmer rok slúži ako prvé čisto elektrické záchranárske vozidlo
› V sídle zdravotníkov v Komárne nabíjanie po novom zaisťuje wallbox Škoda iV Charger Connect+

Bratislava, 23. marca 2023Mapa automatických externých defibrilátorov na Slovensku sa rozrástla o nový bod. V sídle spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko na Sabinovskej ulici v Bratislave sa od 14. marca nachádza ďalší život zachraňujúci prístroj. V prípade potreby tak môžu operátori tiesňovej linky 155 zvýšiť šance na záchranu života jeho využitím pri obnove srdcového rytmu. Pre značku Škoda ide o ďalší krok podpory v oblasti zdravotníctva. Už takmer rok totiž slúži ako prvé čisto elektrické záchranárske vozidlo Enyaq iV a testuje praktickú použiteľnosť elektromobilov v teréne pri práci záchranárov. Nabíjanie vozidla zabezpečuje po novom wallbox Škoda iV Charger Connect+.

Automatický externý defibrilátor (AED) je zariadenie, ktoré pomáha obnoviť srdcový rytmus pomocou elektrického výboja. Jeho súčasťou sú defibrilačné elektródy, ktoré analyzujú srdcový rytmus a v prípade potreby dokáže zachrániť ľudský život. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR má k dispozícii mapu, ktorá mu v prípade pomáha efektívne navigovať záchrancov k najbližšiemu voľne prístupnému zariadeniu. Rovnako tak po spojení s operátorom na linke 155 záchranca dostáva presné pokyny pre použitie defibrilátora. Od minulého týždňa je dostupný aj vo vstupnej hale spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko na Sabinovskej ulici č. 6 v Bratislave. Použiť sa bude dať cez pracovné dni vždy od 7:00 do 19:00.

„Vieme, že pri záchrane života zohrávajú úlohu sekundy. Keď už k takejto napätej situácii dôjde, chceme zvýšiť šance na jej dobrý koniec. Aj preto sme sprístupnili defibrilátor do verejnej siete priamo v našom sídle“, hovorí Zuzana Kubíková, PR manažérka zo spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Prvé elektrické záchranárske vozidlo

Okrem zapojenia sa do siete automatických externých defibrilátorov je značka ŠKODA spojená so záchranármi aj iným spôsobom. Už takmer rok totiž slúži v plnom nasadení ENYAQ iV ako vôbec prvé čisto elektrické záchranárske vozidlo na Slovensku. Naplno sa tak testuje jeho praktická denná využiteľnosť v prevádzke Záchrannej zdravotnej službe ZaMED. Vozidlo prešlo špeciálnou úpravou, pribudol defibrilátor, LED rampa so svetelnou a zvukovou signalizáciou, elektrický rozvod 230V s dvoma zásuvkami, mobilná tlačiareň, nabíjačka akumulátora pre zdravotnícke prístroje, držiaky na defibrilátor, odsávačka, ventilátor umelej pľúcnej ventilácie a kyslíkové fľaše, ale aj špeciálne držiaky na transportné a vyprosťovacie pomôcky či batoh so zdravotníckym materiálom. ENYAQ iV tak vyráža do terénu napríklad pri urgentnom prevoze liekov, personálu alebo kyslíka, pri podujatiach ako základňa pre prístrojové a materiálne vybavenie zdravotníkov či počas testovania nasadenia nového typu posádky záchranárov.

Nabíjanie zaisťuje wallbox Škoda iV Charger Connect+

Priamo v sídle záchranárov v Komárne je inštalovaná aj nabíjacia stanica Škoda iV Charger Connect+, ktorá sa stará o nabíjanie záchranárskeho Enyaq iV. Jej nabíjací výkon je 11 kW, vozidlo dokáže nabiť päťkrát rýchlejšie v porovnaní s nabíjaním z bežnej zásuvky 10A/230V. Tento najvyšší model nabíjacej stanice ponúka aj rozšírené možnosti diaľkového ovládania, okrem LAN a WLAN má aj LTE/4G pripojenie, ktoré jej umožňuje komunikovať so serverom cez mobilnú sieť. Popri RFID čítačke je integrovaný aj certifikovaný elektromer (MID), ktorý umožňuje sledovať a rozpočítať spotrebu v aplikácii POWERPASS a rozhodovať o tom, kto bude nabíjačku používať. Vďaka tejto možnosti si tak budú môcť svoje elektrické vozidlá nabíjať aj zamestnanci ďalších firiem v areáli, v ktorom sídli aj Záchranná zdravotná služba ZAMED. Jedna nabíjacia stanica tak obslúži nielen nabíjanie záchranárskeho vozidla, ale rozšíri infraštruktúru v lokalite aj pre ostatných majiteľov elektromobilov.

„Týmto projektom sme chceli opäť priblížiť naše dva svety – ten záchranársky a ten automobilový. Testovaním najnovších technológií nabíjania elektromobilov získame mnoho nových poznatkov využiteľných v dobe e-mobility. Zároveň sme odovzdali naše najlepšie nástroje na záchranu života, ktoré sú dnes dostupné bežnej verejnosti, a to samotný prístroj AED a zručnosti dôležité pre jeho správne použitie, ktoré získali zamestnanci ŠKODA AUTO Slovensko od našich záchranárov,“ dodáva Dušan Valent, konateľ záchrannej zdravotnej služby ZaMED.