Moderné dizajnové prvky a nové technológie: Prvé vozidlo ŠKODA s full LED matrixovými svetlometmi

24. května 2019
Spoločnosť ŠKODA AUTO zmodernizovala dynamický a elegantný dizajn svojej vlajkovej lode SUPERB. Do vrcholného modelu tiež doplnila nové technológie a ďalej ho vylepšila exkluzívnym interiérom.
  • Inovatívna technológia osvetlenia po prvýkrát použitá v sériovom vozidle značky ŠKODA
  • Premiéra nových asistenčných systémov s rozšírenými funkciami
  • Nové tvary masky chladiča a predného nárazníka, nové materiály v interiéri

Spoločnosť ŠKODA AUTO zmodernizovala dynamický a elegantný dizajn svojej vlajkovej lode SUPERB. Do vrcholného modelu tiež doplnila nové technológie a ďalej ho vylepšila exkluzívnym interiérom. Full LED matrixové svetlomety, rovnako ako niekoľko nových asistenčných systémov, sú po prvýkrát k dispozícii v sériovo vyrábanom vozidle značky ŠKODA. Veľkorysý priestor interiéru a objem batožinového priestoru, ktorý je pri modeli ŠKODA SUPERB 625 l a pri modeli ŠKODA SUPERB COMBI 660l, stále patrí medzi najvyššie hodnoty vo svojej triede.

Technickou novinkou modernizovaného vozidla ŠKODA SUPERB sú full LED matrixové svetlomety, ktoré sú pri sériovo vyrábanom vozidle značky ŠKODA použité vôbec po prvýkrát. Svetelný kužeľ inovatívnych full LED matrixových svetlometov sa skladá z niekoľkých nezávisle ovládaných segmentov. To umožňuje mať neustále rozsvietené diaľkové svetlá bez toho, aby boli oslepení ostatní vodiči. Kamera s inteligentnou technológiou v čelnom skle rozpozná v protismere sa blížiace dopravné prostriedky, ale aj osoby a objekty s reflexnými prvkami. Riadiaca jednotka následne okamžite vypne daný segment svetla.

LED matrixové svetlomety s adaptívnou funkciou a kryštalickými prvkami majú na krytoch nápis ŠKODA Crystal Lighting a ponúkajú rôzne svetelné módy pre rôzne jazdné situácie a poveternostné podmienky. Svetlomety sa skladajú zo spoločného LED modulu pre stretávacie a diaľkové svetlá, tri ďalšie LED segmenty plnia funkciu diaľkových svetiel, jeden modul prisvecuje v zákrutách. LED pruh slúži ako smerové svetlo, svetlo pre denné svietenie a obrysové svetlo. Posledným komponentom je LED riasa využívaná pri animovanej funkcii Coming/Leaving Home. Aj novo tvarované hmlové svetlomety s funkciou Corner využívajú LED technológiu a skladajú sa zo štyroch diód. Smerové svetlá v zadných full LED svetlách sa postupne dynamicky rozsvecujú od vnútornej strany smerom von, vďaka čomu sú lepšie viditeľné a dodávajú vozidlu dynamiku.

Inovatívne full LED matrixové svetlomety ponúkajú aj animovanú funkciu Coming/Leaving Home, ktorá pri nástupe a výstupe z vozidla postupne automaticky zapína a vypína časti predných a zadných svetiel.

Nové, vylepšené asistenčné systémy zvyšujú úroveň bezpečnosti

Okrem full LED matrixových svetlometov oslavujú svoju premiéru v sériovom vozidle značky ŠKODA dva ďalšie asistenčné systémy. Prediktívny tempomat po novom spracováva okrem údajov z kamery v čelnom skle aj dáta z navigačného systému a s predstihom upravuje rýchlosť napríklad pred zákrutami alebo podľa rýchlostných limitov. Nový Emergency Assist pre viac pruhové cesty dokáže v prípade núdze bezpečne naviesť vozidlo s ohľadom na ostatných účastníkov premávky cez viac pruhov a zastaviť pri krajnici. Systém využíva funkciu asistenta stráženia jazdného pruhu (Lane Assist) a parkovacieho asistenta (Park Assist) rovnako ako radarové senzory pre asistenta zmeny jazdného pruhu (Side Assist). Zatiaľ čo známy asistent stráženia mŕtveho uhla (Blind Spot Detect) má dosah radaru 20 metrov, asistent zmeny jazdného pruhu (Side Assist) je aktívny až do vzdialenosti 70 metrov. ŠKODA SUPERB ponúka aj Front Assist s prediktívnou ochranou chodcov, ktorý v prvej fáze na možnú zrážku upozorní opticky a akusticky, následne krátkym pribrzdením. Pokiaľ vodič nezareaguje, vozidlo dokáže úplne zastaviť. SUPERB ako prvý model značky ŠKODA používa nový elektromechanický posilňovač bŕzd a zavesenie zadnej nápravy má aerodynamický kryt pozitívne ovplyvňujúci jazdnú stabilitu.

Tri benzínové a dva naftové motory

Okrem nového plug-in-hybridného vozidla ŠKODA SUPERB iV je v ponuke päť ďalších motorizácií, ktoré plnia emisnú normu Euro 6d‑TEMP. Spolu je k dispozícii osem variant pohonného ústrojenstva. Prvý naftový motor novej generácie Evo 2,0 TDI s výkonom 110 kW (150 k) je v ponuke so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Vrcholný naftový motor 2,0 TDI s výkonom 140 kW (190 k) je štandardne dodávaný so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Pohon všetkých kolies je s touto motorizáciou ponúkaný na želanie. Oba dieslové motory sú vybavené systémom SCR so vstrekovaním AdBlue a filtrom pevných častíc. Základným benzínovým motorom je 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Nový motor 2,0 TSI s výkonom 140 kW (190 k) sa ponúka štandardne so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Vrcholná motorizácia s motorom 2,0 TSI s výkonom 200 kW (272 k) je vždy vybavená pohonom všetkých štyroch kolies a sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Všetky tri motory TSI sú tiež vybavené filtrom pevných častíc. 

Nová maska chladiča chrómová lišta na zadnej časti

ŠKODA citlivo zmodernizovala aj prednú časť elegantného vrcholného modelu. Vďaka prepracovaniu predného nárazníka narástla dĺžka vozidla ŠKODA SUPERB o 8 mm na 4 869 mm, dĺžka vozidla ŠKODA SUPERB COMBI narástla o 6 mm na 4 862 mm. Rázvor je 2 841 mm, šírka 1 864 mm, výška vozidla 1 469 mm, respektíve 1 477 mm pri vozidle SUPERB COMBI. Objem batožinového priestoru pri modeli SUPERB má 625 l, pri sklopených sedadlách dokonca 1 760 l. Pri vozidle SUPERB COMBI meria objem batožinového priestoru 660 l, respektíve 1 950 l. Pri vrcholnom modeli značky ŠKODA tak ide o najlepšie hodnoty vo svojej triede. 

Pre značku ŠKODA typická maska chladiča bola zväčšená a zostupuje nižšie do nárazníka. Má tiež dvojité lamely. Znížené predné svetlomety, ktoré zasahujú až k maske chladiča, využívajú už v základnej verzii LED technológiu pre stretávacie, diaľkové, obrysové svetlá a pre svetlá denného svietenia. Zadné full LED svetlá spája chrómová lišta, medzi nimi priťahuje pozornosť nápis ŠKODA. Ambientné osvetlenie je ponúkané na želanie. Jeho súčasťou je nové premietnutie nápisu ŠKODA na vozovku po otvorení predných dverí. Zmodernizovaný súčasný model dopĺňajú nové 18″ a 19″ kolesá z ľahkej zliatiny a tiež nové farby čierna Crystal a modrá Race. 

Vrcholový výbavový stupeň L&K, ktorý ma identické rozmery, má tiež nové chrómové prvky, ktoré zdobia vzduchové clony Air Curtain, bočné prahové lišty a zadný nárazník. Ďalším charakteristickým prvkom je nápis Laurin & Klement na predných blatníkoch. Chrómová lišta spája a rámuje hmlové svetlomety umiestnené v nasávacom otvore predného nárazníka. Nové sú štandardne dodávané aerodynamické 18″ kolesá z ľahkej zliatiny Propus Aero. Výbavový stupeň L&K je tiež štandardne ponúkaný vrátane adaptívneho podvozku (DCC). 

Ušľachtilé pochrómované detaily a nové čalúnenie interiéru

Nové chrómové aplikácie na palubnej doske, vo výplni dverí a nové čalúnenie sedadiel vo výbavových stupňoch Ambition a Style dodávajú interiéru ušľachtilosť a eleganciu. Modernizované vozidlo ŠKODA SUPERB ponúka aj nové dekoračné lišty pre stredovú konzolu a prístrojovú dosku. Nové je tiež farebné kontrastné prešívanie pri sedadlách potiahnutých materiálom Alcantara® a kožou. Prešívanie je aj na lakťových opierkach vo dverách, pod ktorými sa nachádzajú osvetlené odkladacie priestory. Bezkľúčový systém otvárania KESSY, ktorý je na Slovensku súčasťou už výbavového stupňa Ambition, otvára všetky štyri dvere. Štartovacie tlačidlo KESSY GO je dodávané štandardne. Výbavový stupeň L&K ponúka na želanie potiahnutie stropu vrátane stĺpikov materiálom Alcantara® v čiernej alebo béžovej farbe. Na dekoračnej lište palubnej dosky na strane spolujazdca sa nachádza nápis Laurin & Klement. Dekoratívna lišta môže byť v brúsenom prevedení v béžovej farbe alebo lesklá v prevedení Piano Black. Nápis Laurin & Klement je tiež na operadlách predných sedadiel. Predné sedadlá sú elektricky nastaviteľné s pamäťou. Vo výbavovom stupni L&K je štandardne ponúkaná ventilácia predných sedadiel, sedadlo vodiča môže byť na želanie vybavené masážnou funkciou.

Zoznam Simply Clever prvkov sa znova rozširuje

Vozidlá ŠKODA SUPERB sú skvelým príkladom využitia mnohých Simply Clever prvkov, ktoré majiteľom uľahčujú každodenné ovládanie vozidla. S modernizáciou pribudli ďalšie tri. Nový zväčšený Phone Box umožňuje bezdrôtové nabíjanie smartfónov a bezdrôtové pripojenie k vonkajšej anténe. Po prvýkrát pri značke ŠKODA je k dispozícii aj priestorový organizér v batožinovom priestore pod dvojitou podlahou, pozostávajúci z delenej nízkej priehradky zabezpečujúcej prevoz rôznych vecí. Okrem toho ešte pribudol flexibilný organizér s posuvnou zaisťovacou tyčou na dvojitej podlahe, ktorý je dodávaný na želanie. Variabilná dvojitá podlaha batožinového priestoru je dostupná len pre variant COMBI.

Dva infotainment systémy s navigáciou

ŠKODA SUPERB ponúka Virtuálny Kokpit, ktorý je dostupný na želanie a tri infotainment systémy, z ktorých dva majú tiež funkciu navigácie. Rádio Bolero a navigačný systém Amundsen s mapovými podkladmi uloženými na SD karte sa ovládajú cez 8" dotykový displej. Infotainment systém Columbus zobrazuje informácie na displeji vo veľkosti 9,2", ponúka ovládanie hlasom aj gestami, DVD prehrávač a pevný disk pre hudbu a video. Pri všetkých vyššie spomínaných systémoch je v štandardnej výbave technológia SmartLink, ktorá zaisťuje prístup k smartfónu cez displej infotainmentu. SIM karta zaisťuje pripojenie k internetu alebo zriadenie Wi-Fi hotspotu a umožňuje prístup k mobilným online službám ŠKODA Connect. Výbavový stupeň L&K ponúka štandardne Sound System CANTON.

*Všetky hodnoty spotreby  a jazdných parametrov sú predbežné.

Najnovšie správy