ŠKODA OCTAVIA po upravenom hodnotení za ešte prísnejších podmienok testovacieho roku 2022 úspešne obhájila päťhviezdičkový výsledok v nezávislom európskom programe hodnotenia nových vozidiel (Euro NCAP).
ŠKODA OCTAVIA po upravenom hodnotení za ešte prísnejších podmienok testovacieho roku 2022 úspešne obhájila päťhviezdičkový výsledok v nezávislom európskom programe hodnotenia nových vozidiel (Euro NCAP).
› 86 % bodov za ochranu dospelých cestujúcich, 84 % za ochranu detí
› Lepšie hodnotenie za asistenčné systémy šoféra – teraz 81 %
› Nové hodnotenie platí v Európskej únii, Spojenom kráľovstve a v Nórsku do konca roku 2028
Bratislava, 12. decembra 2022 – ŠKODA OCTAVIA po upravenom hodnotení za ešte prísnejších podmienok testovacieho roku 2022 úspešne obhájila päťhviezdičkový výsledok v nezávislom európskom programe hodnotenia nových vozidiel (Euro NCAP). Bestseller automobilky ŠKODA súhrnne dosiahol 81 % z maximálneho možného počtu bodov. Tento výsledok bude platný v krajinách Európskej únie, vo Veľkej Británii a v Nórsku až do konca roku 2028. Maximálny počet päť hviezdičiek v teste získali aj dve predchádzajúce generácie modelu OCTAVIA. Od roku 2008 dosiahlo najvyššie hodnotenie všetkých 14 nových modelov značky ŠKODA.
Najlepšie výsledky za ochranu dospelých a detí v aute, zvýšenie skóre za asistenčné systémy
Štvrtá generácia vozidla ŠKODA OCTAVIA po sprísnení podmienok testovania úspešne obhájila päťhviezdičkové hodnotenie v referenčnom teste Euro NCAP, ktorý testuje bezpečnosť pri náraze. Naplno tak potvrdila povesť jedného z najbezpečnejších vozidiel vo svojej triede. Najlepší výsledok päť hviezdičiek dosiahol bestseller značky ŠKODA už po svojom uvedení na trh v roku 2019. Nové hodnotenie bude platiť v krajinách Európskej únie, vo Veľkej Británii a v Nórsku až do konca roku 2028. OCTAVIA získala 86 % z maximálneho možného počtu bodov za ochranu dospelých cestujúcich a 84 % za ochranu detí. Keď ide o hodnotenie štandardne dodávaných bezpečnostných asistenčných systémov, OCTAVIA dokonca vylepšila svoje skóre z roku 2019 a zo 79 % poskočila na 81 %.
Ďalšia modernizácia bezpečnostnej výbavy od leta 2022
V júni 2022 ŠKODA AUTO vylepšila bezpečnostnú výbavu modelu OCTAVIA. Od tej doby sú modely OCTAVIA i OCTAVIA COMBI štandardne vybavené centrálnym airbagom nachádzajúcim sa medzi šoférom a spolujazdcom a kolenným airbagom šoféra. Najnovšie generácie asistenčných systémov navyše automaticky spúšťajú brzdný manéver v prípade nebezpečenstva stretu na križovatkách alebo kontaktu s cyklistom idúcim naprieč jazdným pruhom. Asistent rozpoznania únavy šoféra Driver Alert po novom vydáva okrem vizuálneho aj zvukové varovanie.
Náročnejšie testy pre realistickejšiu simuláciu nehôd
Testovacie predpisy Euro NCAP, ktoré platia od roku 2020, sú náročnejšie, ako tie predtým, podľa ktorých získala OCTAVIA štvrtej generácie prvýkrát päť hviezdičiek. Cieľom vykonaných zmien je dosiahnuť ešte presnejšiu zhodu so skutočnými nehodami a znázorniť ich následky. Až do roku 2019 spočívala skúška čelného stretu v náraze vozidla do pevnej steny s deformovateľnou bariérou pri rýchlosti 64 km/h. Od začiatku roku 2020 sa pri skúške používa pohyblivá bariéra s hmotnosťou 1 400 kg idúca rýchlosťou 50 km/h oproti idúcemu vozidlu, ktoré ide takisto rýchlosťou 50 km/h. Okrem toho sa na mieste šoféra používa nová generácia skúšobnej figuríny THOR-50M (Test device for Human Occupant Restrain). Na figuríne bolo dosiahnutých niekoľko významných pokrokov v oblasti biologickej vernosti a snímania. Zodpovedá priemernému dospelému mužovi s hmotnosťou 76,6 kg. Pri bočnom nárazovom teste bola rýchlosť bariéry zvýšená z 50 km/h na 60 km/h, pričom jej hmotnosť narástla o 100 kg na 1 400 kg. Tieto zmeny znamenajú, že množstvo kinetickej energie, ktoré musí testované vozidlo bezpečne absorbovať, je o 55 % väčšie ako predtým. Zvýšili sa aj požiadavky na autonómne núdzové brzdenie, a to tak, aby napríklad zahŕňalo viac typov križovatiek a rovnako tak ochranu pred zrážkou s cyklistom, ktorý prechádza cestu v pravom uhle k smeru jazdy a vychádza spoza prekážky. Rozsah rýchlostí pre scenáre autonómneho brzdenia bol rozšírený o 10 a 15 km/h. Po novom sa vyhodnocuje aj bezpečnosť po nehode. Tento ukazovateľ okrem iného zahŕňa podporu zapojených záchranných zložiek prostredníctvom bezpečnostných informácií v piatich jazykoch a funkciu eCall+ pre automatickú komunikáciu s pripojenými záchrannými zložkami. Testovaná je aj multikolízna brzda a Asistent rozpoznávania únavy šoféra Driver Alert, ktorý poskytuje audiovizuálne varovanie. Konečný výsledok vychádza z kombinácie jednotlivých hodnotení v štyroch kategóriách: ochrana dospelých cestujúcich, ochrana detí, ochrana zraniteľných účastníkov cestnej premávky a bezpečnostné asistenčné systémy.
Testy Euro NCAP od roku 1997
Európsky program hodnotenia nových automobilov (Euro NCAP) so sídlom v belgickom Leuvene je program založený v roku 1997 ministerstvami dopravy, automobilovými klubmi, poisťovacími spoločnosťami a výskumnými ústavmi z ôsmich európskych krajín. Vykonáva nárazové skúšky súčasných automobilov a hodnotí ich aktívnu a pasívnu bezpečnosť, ako aj bezpečnosť pri záchrane a vyslobodzovaní. Zatiaľ čo pôvodne sa hodnotili len výsledky nárazových testov, teraz má v celkovom hodnotení väčšiu váhu hodnotenie aktívnych bezpečnostných systémov a rovnako tak asistenčných systémov šoféra. Až do roku 2019 sa kritériá hodnotenia sprísňovali každé dva roky. Od roku 2020 platia trojročné intervaly, ktoré po novom nezahŕňajú len scenáre aktívnej a pasívnej bezpečnosti, ale aj aspekty terciárnej bezpečnosti ako je tiesňové volanie a informácie pre integrovaný záchranný systém o vozidlách poškodených nehodou.