Súťaž Na bicykli bezpečne 2018 vyhrali školáci z Martina

19. června 2018
Víťazmi celoslovenského finále detskej dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne 2018 sa stali žiaci zo ZŠ Alexandra Dubčeka v Martine.

Víťazmi celoslovenského finále detskej dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne 2018 sa stali žiaci zo ZŠ Alexandra Dubčeka v Martine. Víťazný tím bude zároveň reprezentovať Slovensko na európskom vyvrcholení súťaže European Traffic Education Contest (ETEC) v Budapešti. Vďaka tejto medzinárodnej súťaži si v európskych krajinách, vrátane Slovenska, každý rok zdokonalí vedomosti a praktické zručnosti v cestnej premávke viac ako 800 000 mladých cyklistov.

V celoštátnom finále súťaže Na bicykli bezpečne 2018, ktoré sa uskutočnilo 14. a 15. júna v Liptovskom Mikuláši, 32 detí v ôsmich družstvách preukazovalo svoje vedomosti z pravidiel cestnej premávky, znalosti dopravných značiek, zručnosti v jazde na bicykli, ako aj postreh z vnímania dopravného ruchu okolo seba. Najlepšie pripravení prišli víťazi žilinského krajského kola, reprezentanti Základnej školy Alexandra Dubčeka v Martine. Žiaci Sofia Bučková, Maximilián Potaš, Silvia Švábiková a Radovan Trnka vyhrali aj celoštátne finále súťaže. Získali totiž najviac bodov až v šiestich disciplínach zo siedmich, spolu 424. Len pri určovaní dopravných značiek ich dokázali predbehnúť reprezentanti Banskobystrického kraja - žiaci zo Základnej školy Beňuš, ktorí s 398 bodmi skončili na druhom mieste. Najtesnejší, iba jednobodový rozdiel rozhodol o držiteľovi tretieho miesta, ktoré s 372 bodmi získali žiaci zo ZŠ Štefana Závodníka v Pružine z Trenčianskeho kraja.

Suverénny výkon víťazov rozhodol, že úspešná štvorica martinských školákov bude reprezentovať Slovenskú republiku na európskom vyvrcholení súťaže European Traffic Education Contest (ETEC), ktoré sa uskutoční 6. – 9. septembra 2018 v Budapešti.

Súťaž Na bicykli bezpečne 2018 vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pre žiakov základných škôl vo veku 10 – 12 rokov. Jej cieľom je prispievať k zvyšovaniu bezpečnosti detí na cestách. Celoslovenské finále organizovala autoškola AŠG Liptovský Mikuláš spolu s Autoklubom Slovakia Assistance, pomocnú ruku podala aj spoločnosť ŠKODA AUTO Slovensko. „Nakoľko deti sú najzraniteľnejšou skupinou spomedzi všetkých účastníkov cestnej premávky, uvedomujeme si, aký veľký význam má prevencia a dopravné vzdelávanie už detí v školskom veku. Úroveň vedomostí a zručností súťažiacich a najmä víťazného tímu ma veľmi potešila. Školákom z Martina želám veľa úspechov v Budapešti,“ povedal Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Celonárodná súťaž Na bicykli bezpečne 2018 je súčasťou dlhodobého medzinárodného projektu ETEC, ktorý k zvyšovaniu bezpečnosti na cestách prispieva už 33 rokov a pravidelne sa doňho zapája 25 krajín. „Vďaka ETEC každý rok viac ako 800 000 mladých cyklistov získa potrebné teoretické vedomosti a zároveň aj praktické zručnosti, čím sa bezpečnosť detí v cestnej premávke zvyšuje,“ uviedla Eva Štefucová, obchodná riaditeľka spoločnosti Autoklub Slovakia Assistance.

Súčasťou dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne 2018 je aj výtvarná súťaž žiakov základných škôl na tému Doprava očami detí, ktorá k väčšej všímavosti a obozretnosti detí v cestnej premávke prispieva prostredníctvom ich kreatívnej činnosti. Porote sa spomedzi všetkých diel najviac páčila práca žiačky Tamary Svatíkovej zo ZŠ Komenského Senica. Ocenili najmä použitie kombinovanej techniky koláže maľby a textilu.

Najnovšie správy