Slovenské premiéry nového modelu ŠKODA FABIA a vízie elektromobilu VISION E ťahákmi Autosalonu

April 24, 2018
Návštevníkom bratislavského autosalónu automobilka ŠKODA predstavuje dokopy desať modelov.
  • Slovenská premiéra: výrazne inovovaná ŠKODA FABIA
  • Exkluzívne na Slovensku: VISION E – štúdia prvého automobilu značky ŠKODA výlučne na elektrický pohon
  • Expozícia značky ŠKODA: 10 automobilov a ďalšie veľmi zaujímavé prekvapenia

V exkluzívnej slovenskej premiére ŠKODA dnes na bratislavskom Autosalone predstavila výrazne inovovaný model u nás obľúbeného rodinného automobilu ŠKODA FABIA. Zároveň prvýkrát na Slovensku predstavila aj štúdiu prvého elektromobilu značky ŠKODA VISION E. Návštevníkom autosalónu česká automobilka predstavila dokopy desať modelov, vrátane najväčšieho SUV ŠKODA KODIAQ v športovej verzii SPORTLINE, ako aj vlajkovej lode ŠKODA SUPERB tiež v športovom ladení a modelu ŠKODA OCTAVIA RS 245, ktorá je najvýkonnejšou verziu bestselleru značky. Expozíciu ŠKODA nájdu fanúšikovia značky v hale B na výstavisku Incheba Expo v Bratislave do nedele 29. apríla 2018.

Svetová motoristická verejnosť sa s aktuálnou novinkou značky ŠKODA zoznámila len minulý mesiac v Ženeve, dnes ju ŠKODA v exkluzívnej premiére predstavila na 28. ročníku medzinárodného salónu automobilov AUTOSALON v Bratislave: výrazne modernizovanú verziu tretej generácie modelu ŠKODA FABIA.

ŠKODA FABIA: Obľúbené auto s mladším vzhľadom a plné technológií

Automobil patrí na slovenskom trhu k dlhodobo najobľúbenejším vozidlám. „Nová ŠKODA FABIA vyzerá štýlovo a mladistvo. Facelift dal tomuto modelu dynamickejší vzhľad a vybavil ho mnohými bezpečnostnými a smart technológiami. Určite pritiahne pozornosť nielen fanúšikov značky ŠKODA, ale všetkých priaznivcov motorizmu,“ hovorí Ing. Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Inovatívny dizajn najviac zmenil vzhľad prednej časti s ostro rezanou maskou chladiča a novými LED svetlometmi. Zmenený je aj zadný nárazník automobilu a novinkou sú aj LED zadné skupinové svetlá. Nová je tiež ponuka kolies z ľahkých zliatin. Pri kúpe modelu FABIA s karosériou hatchback si zákazník bude môcť prvýkrát vybrať aj kolesá s priemerom 18 palcov. Vďaka novému dizajnu združeného panelu prístrojov a novým sedadlám má interiér veľmi svieži vzhľad. Výrazne prepracovaný model ŠKODA FABIA sa tak prezentuje ako atraktívny automobil.

Rozšírená je aj ponuka asistenčných systémov a prvkov Simply Clever. Modelový rad FABIA je vybavený modernou technikou z vozidiel vyšších tried. Patrí k nim nová funkcia Blind Spot Detection, ktorá upozorňuje vodiča na prítomnosť vozidiel v mŕtvom uhle alebo na zozadu rýchlo sa približujúce auto pri jazde na viacprúdových diaľniciach. Systém Rear Traffic Alert monitoruje dianie za vozidlom a varuje pred kolíziou pri cúvaní. Ďalšou novou funkciou je Auto Light Assist, ktorá automaticky prepína z diaľkových na stretávacie svetlá hneď, ako systém rozpozná protiidúce vozidlo. Vodičovi tak uľahčuje jazdu v noci a zároveň zamedzuje oslnenie ostatných účastníkov premávky.

ŠKODA FABIA je vybavená infotainment systémom Swing, teraz so 6,5-palcovým displejom. Umožňuje vodičom využívať celú škálu mobilných online služieb ŠKODA Connect. S navigačným systémom ŠKODA FABIA ponúka tiež službu Online Traffic Information so správami o dopravnej situácii v reálnom čase. Inovatívna technológia SmartLink+ umožňuje využívať všetky výhody Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLinkTM a SmartGate.

Automobily ŠKODA FABIA a ŠKODA FABIA COMBI poháňajú živé a úsporné benzínové motory. V ponuke sú štyri agregáty s objemom 1,0 litra. Motory MPI s nepriamym vstrekovaním paliva dosahujú výkon 44 kW (60 k) a 55 kW (75 k). Dva motory TSI disponujú pokročilými technológiami, vrátane preplňovania a priameho vstrekovania benzínu do valcov, čo im umožňuje produkovať najvyšší výkon 70 kW (95 k) a 81 kW (110 k). Oba motory TSI sú vybavené filtrom pevných častíc. Najvýkonnejší zo štvorice motorov je v ponuke aj so sedemstupňovou prevodovkou DSG.

Návštevníci expozície značky ŠKODA sa môžu naživo zoznámiť s faceliftom modelu ŠKODA FABIA vo verzii kombi vo výbave Style a s výrazne športovo, a zároveň elegantne ladenou verziou ŠKODA FABIA MONTE CARLO.

Oficiálny vstup nového modelu ŠKODA FABIA na slovenský trh je naplánovaný na august 2018.

ŠKODA VISION E: digitálna budúcnosť značky ŠKODA

Veľkým lákadlom expozície značky ŠKODA je štúdia VISION E. Historicky ide o prvý koncept automobilu značky ŠKODA na čisto elektrický pohon. Som nesmierne rád, že máme možnosť VISION E prvýkrát predstaviť na Slovensku naživo,“ uviedol Marek Růžička.

Futuristický koncept spája typické znaky vozidiel kategórie SUV, ako je zvýšená pozícia sedadiel a veľkorysá priestrannosť, s dynamicky pôsobiacou siluetou a plynulo klesajúcou líniou strechy karosérie kupé. Zvláštnym prvkom sú protibežne sa otvárajúce dvere a štyri samostatné otočné sedadlá. Vďaka 2851 milimetrov dlhému rázvoru náprav je interiér maximálne veľkorysý a komfortný. Posádka získava dodatočný priestor v interiéri vďaka absencii stredového tunela.

Štúdia pozdvihuje na novú úroveň aj konektivitu automobilu: Okrem obrazovky v prístrojovej doske a centrálneho dotykového displeja má navyše každý cestujúci k dispozícii svoj vlastný displej. Posádka tak môže získať veľa informácií a údajov, ako sú napríklad dáta o vozidle alebo možnosti zábavy na palube. Vo všetkých dverách je Phonebox, ktorý indukčne nabíja inteligentné telefóny. Tie zároveň slúžia ako rozhranie: prostredníctvom jednotlivých displejov majú cestujúci pohodlný prístup k osobným nastaveniam, údajom a informáciám.

ŠKODA VISION E disponuje autonómnym riadením úrovne 3. Na diaľnici môže samočinne zrýchľovať, riadiť, brzdiť a vyhýbať sa prekážkam. Parkovací autopilot (Car Park Autopilot) automaticky navedie automobil na bezplatné parkovacie miesta. ŠKODA VISION E sa nabíja indukčne.

Elektromotory s celkovým výkonom 225 kW (306 k) poháňajú všetky štyri kolesá. Výkonné Li-Ion akumulátory a optimálna rekuperácia umožňujú dojazd až 500 kilometrov. ŠKODA VISION E môže dosiahnuť rýchlosť až 180 km/h.

ŠKODA OCTAVIA RS 245: Vrcholný pôžitok z jazdy

Motoristov so športovým srdcom zaujme ŠKODA OCTAVIA RS 245. Kompaktný športiak je najsilnejšou verziou sériového modelu ŠKODA OCTAVIA všetkých čias. Číselné označenie modelu prezrádza, že silný štvorvalcový benzínový motor 2,0 TSI dosahuje výkon zvýšený na 180 kW (245 k). Jeho maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h. Impozantné je aj zrýchlenie z 0 na 100 km/h: stačí mu na to iba 6,6 s.

Automobil s takýmto výkonným motorom a modernou konštrukciou podvozku, vrátane elektronicky riadenej uzávierky predného diferenciálu (VAQ), prináša vrcholný pôžitok z jazdy. Vďaka športovému podvozku je svetlá výška vozidla ŠKODA OCTAVIA RS 245 oproti bežným modelom tohto modelového radu o 15 mm nižšia, rozchod kolies zadnej nápravy je oproti predchádzajúcemu vyhotoveniu o 30 mm širší. Sériové kolesá z ľahkej zliatiny a v čiernom dizajne majú priemer devätnásť palcov. Stabilizačný program ESC so športovým režimom a elektronicky riadenou uzávierkou predného diferenciálu VAQ zvýrazňujú dynamický charakter vozidla.

SUV modely lákajú čoraz viac

ŠKODA na Autosalone zaujme verejnosť aj svojimi SUV modelmi. Pozornosť priťahujú predovšetkým varianty najväčšieho SUV značky. ŠKODA KODIAQ SCOUT je sériovo vybavené pohonom všetkých kolies a ako vizuálne, tak aj technicky zdôrazňuje svoje off-roadové kvality. Priaznivcov športového štýlu poteší dynamická a elegantná ŠKODA KODIAQ SPORTLINE so špeciálnymi dizajnovými prvkami. Pre modelové varianty ŠKODA KODIAQ SCOUT a SPORTLINE sú k dispozícii dva zážihové motory TSI a vznetový motor 2,0 TDI v dvoch výkonnostných verziách s výkonom v rozsahu od 110 kW (150 k) do 140 kW (190 k).

Kompaktné SUV ŠKODA KAROQ je pokračovaním SUV ofenzívy automobilky. Srdcia motoristov si získava nielen svojím emocionálnym a dynamickým dizajnom, ale predovšetkým bezkonkurenčným vnútorným priestorom, ako aj mnohými prvkami výbavy a príslušenstva, napríklad prepracovanými asistenčnými systémami, či full LED svetlometmi. Návštevníci bratislavského Autosalonu sa zoznámia s modelmi s výbavou Style. „Štvorkolka“ je poháňaná motorom 2,0 TDI s výkonom 110 kW. Rovnaký výkon dosahuje aj druhý predstavovaný model s motorom 1,5 TSI.

Desať štýlových automobilov v expozícii ŠKODA v hale B

ŠKODA na bratislavskom Autosalone predstavuje spolu desať atraktívnych modelov. Medzi nimi nemôže chýbať športovo nabrúsená verzia vlajkovej lode ŠKODA SUPERB v prevedení SPORTLINE, či kombi verzia modelu s luxusnou výbavou Laurin & Klement a s pohonom 4 x 4 SUPERB COMBI L&K. Model SUPERB v sebe ukrýva zaujímavé prekvapenie, koncept kolobežky. Tá je umiestnená pod podlahu kufra bez toho, aby bol obmedzený využiteľný objem batožinového priestoru. Nová štúdia ŠKODA kolobežky predstavuje praktické a efektívne riešenie takzvanej „mobility poslednej a prvej míle", t.j. cesty od zaparkovaného auta až po konečný cieľ a späť. Kolobežka je vyrobená z hliníkovej zliatiny, váži iba päť kilogramov a jej nosnosť je až 100 kilogramov. Návštevníkov stánku čaká aj modernizovaná ŠKODA RAPID SPACEBACK v akčnom prevedení Extra.

Dostupné modely ŠKODA sú k dispozícii s predĺženou zárukou na 5 rokov alebo 100 000 km, inovatívnymi službami ako je Doživotná Garancia Mobility Premium a s ponukou predplatených Servisných balíkov v rámci doplnkovej výbavy.

ŠKODA zároveň na bratislavskom Autosalone, ako aj u autorizovaných predajcov značky ŠKODA na celom Slovensku do konca apríla ponúka na vybrané modely ŠKODA FABIA, OCTAVIA, RAPID a CITIGO Autosalónový bonus. Prináša finančnú výhodu až do výšky 1800 €.

Pohodlie a zábava

ŠKODA na Autosalone pamätá aj na pohodlie svojich návštevníkov s deťmi. Zatiaľ čo sa najmenší fanúšikovia automobilov a motorizmu budú môcť zabaviť v detskom kútiku, dospelí sa budú môcť plne sústrediť na prehliadku modelov značky ŠKODA.

Stánok ŠKODA prináša návštevníkom počas autosalónu aj vzrušenie, ktoré prežívajú profesionálni automobiloví jazdci. K dispozícii bude WRC trenažér simulujúci okruh na rally pretekoch. Za jeho volantom sa budú cítiť ako v reálnom kokpite úspešného pretekárskeho špeciálu ŠKODA FABIA R5, na ktorom v aktuálnej sezóne o titul absolútneho majstra Slovenska v rally bojuje nový tím ŠKODA Slovakia Motorsport. Prvé kolo na trenažéri prešiel jeho jazdec Martin Koči. Každý návštevník expozície značky ŠKODA, ktorý na trenažéri prekoná jeho čas, získa odmenu.

Zoznam vystavených modelov ŠKODA:

FABIA Monte Carlo 1,0 TSI / 81 kW - červená velvet metalíza

FABIA Combi Style 1,0 TSI / 70 kW - biela moon metalíza

RAPID Spaceback Extra 1,0 TSI / 81 kW - červená velvet metalíza

OCTAVIA RS245 2,0 TSI / 180 kW - červená velvet metalíza

SUPERB SportLine 2,0 TSI / 162 kW - červená velvet metalíza

SUPERB Combi L&K 2,0 TDI / 140 kW 4x4 - biela moon metalíza

KAROQ Style 2,0 TDI / 110 kW 4x4 - biela moon metalíza

KAROQ Style 1,5 TSI / 110 kW - červená velvet metalíza

KODIAQ SportLine 2,0 TSI / 132 kW 4x4 - červená velvet metalíza

KODIAQ Scout 2,0 TDI / 140 kW 4x4 - biela moon metalíza

Najnovšie správy