ŠKODA VISION RS odhaľuje dizajn ďalšej generácie modelov RS a budúceho kompaktného modelu

August 30, 2018
Dizajnové skice sú prvou ochutnávkou novej štúdie pred autosalónom v Paríži 2018
  • Dizajnové skice sú prvou ochutnávkou novej štúdie pred autosalónom v Paríži 2018
  • Video ponúka exkluzívny pohľad na to, ako ŠKODA VISION RS vznikala
  • Športovo ladená štúdia pripomína 117-ročnú históriu továrenského motoršportu ŠKODA

Štúdia ŠKODA VISION RS poskytne na tohtoročnom autosalóne v Paríži pohľad na nové kompaktné vozidlo značky ŠKODA a zároveň na ďalší evolučný krok v dizajne športovo ladených automobilov ŠKODA s prívlastkom RS. Ešte pred svetovou premiérou na októbrovom autosalóne v Paríži ponúka ŠKODA, prostredníctvom dizajnových skíc, prvú ochutnávku dynamickej štúdie ŠKODA VISION RS. Krátke video naznačuje, ako ŠKODA VISION RS vznikala na oddelení ŠKODA Design. To vedie šéfdizajnér Oliver Stefani.

Už prvé dizajnové skice ukazujú, aký výrazný vplyv mala aerodynamika na tvary dizajnovej štúdie ŠKODA VISION RS. Precízne prepracovaná predná časť vozidla s originálne tvarovanými nízkymi svetlometmi pôsobí mimoriadne dynamicky. To potvrdzuje aj športovo strihnutá zadná časť s dominantným difúzorom a aerodynamicky optimalizovaným strešným spojlerom. ŠKODA VISION RS je dlhá 4 356 mm, 1 810 mm široká a len 1 431 mm vysoká. Rázvor náprav meria 2 650 mm. ŠKODA VISION RS množstvom dizajnových riešení odkazuje na pretekárske vozidlá ŠKODA. Zároveň ukazuje smer, akým sa bude rozvíjať dizajn športových vozidiel ŠKODA s prívlastkom RS a súčasne pripomína 117-ročnú históriu motošportu automobilky ŠKODA. Písmená RS boli po prvýkrát použité v roku 1974 na súťažných špeciáloch 180 RS a 200 RS. Celosvetovo ich preslávili úspešné modely 130 RS. Od roku 2000 ich ŠKODA používa na označovanie športovo ladených vrcholných modeloch.

Exkluzívny pohľad za dvere, ktoré sú zvyčajne pre verejnosť zatvorené

Oddelenie ŠKODA Design sídli vo vile postavenej v roku 1890 na brehu rieky Jizera v areáli tzv. Česany. Dnes ide o súčasť technologicky vyspelej a prísne stráženej oblasti Technického vývoja spoločnosti ŠKODA AUTO. Oddelenie sa sem presťahovalo v roku 2008 a v roku 2015 bolo ďalej modernizované a rozširované. Idylické miesto, kde sa stretáva technológia budúcnosti s históriou, vytvára mimoriadnu atmosféru podporujúcu kreatívnu prácu. Práve tu šéfdizajnér ŠKODA AUTO Oliver Stefani, v spolupráci so 150 zamestnancami z 26 krajín sveta, rozvíja budúci dizajnový jazyk značky ŠKODA. Samotná vila bola súkromnou rezidenciou Franza Hillera, ktorý v priľahlom areáli, postavenom v priebehu 19. storočia, vyrábal česanú priadzu. Tá dala miestu aj ľudové označenie „Česana“, pod ktorým ju dnes poznáme. Výroba komponentov pre vozidlá ŠKODA sa do areálu presťahovala v polovici 20. storočia. Neskôr sa potom v areáli usadili oddelenia, ktoré vyvíjali nové vozidlá značky ŠKODA.

Video začína preletom ponad areál vývoja k Design vile. Dizajnér, inšpirovaný historickým súťažným automobilom ŠKODA 130 RS, kreslí na nádvorí vily na tablete obratnými ťahmi atleticky precízne tvary, plynulé línie a osobité kontúry štúdie ŠKODA VISION RS.

Najnovšie správy