ŠKODA FABIA R5 je najúspešnejším pretekárskym automobilom v histórii ŠKODA AUTO

May 18, 2018
ŠKODA predala 200. automobil ŠKODA FABIA R5, posádky ŠKODA úspešné na celom svete
  • ŠKODA FABIA R5 je najúspešnejším pretekárskym automobilom v histórii ŠKODA AUTO
  • ŠKODA dodala vozidlo s poradovým číslom 200 súkromnému tímu SRT z Litvy
  • V minuloročnej sezóne 89 privátnych tímov z 30 krajín vyhralo s automobilom ŠKODA FABIA R5 celkom 414 súťaží a 14 národných titulov
  • V sezóne 2018 továrenský tím ŠKODA zvíťazil v štyroch z piatich súťaží tohtoročných majstrovstiev sveta (WRC 2)

Úspešný príbeh modelu ŠKODA FABIA R5 pokračuje. ŠKODA predala automobil s poradovým číslom 200 do súkromných rúk. Marcis Kenavs, riaditeľ zákazníckeho ŠKODA tímu Sports Racing Technologies (SRT), si v Mladej Boleslavi v ústredí tímu ŠKODA Motorsport prevzal kľúče od svojho už šiesteho automobilu ŠKODA FABIA R5. Pretekársky špeciál ŠKODA FABIA R5 sa stal úspešným okamžite po svojej homologizácii 1. apríla 2015.

Zákazníci, ako je tím SRT, súťažia s vozidlami ŠKODA FABIA R5 doslova na celom svete. ŠKODA FABIA R5 však predstavuje nielen obchodný úspech, ale tento český pretekársky automobil sa stal aj etalónom svojej kategórie. V roku 2017 boli posádky ŠKODA na majstrovstvách sveta (WRC 2) aj v regionálnych a národných šampionátoch neporaziteľné. Počas piatich mesiacov sezóny 2018 posádky továrenského tímu ŠKODA Motorsport zvíťazili v štyroch z piatich odjazdených súťaží svetového šampionátu (WRC 2) a súčasne vedú v celkovom poradí.

Najúspešnejšou sezónou tímu ŠKODA Motorsport bol rok 2017: Pontus Tidemand so spolujazdcom Jonasom Anderssonom vybojovali titul majstrov sveta kategórie WRC 2 a ŠKODA získala majstrovský titul v hodnotení tímov (WRC 2). Majstri Českej republiky Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom sú pomyselne na špici medzi posádkami, ktoré v súťažiach na celom svete získali 14 národných titulov. Tiež na šampionátoch FIA Asia-Pacific Rally Championship (APRC), FIA Middle East Rally Championship (MERC), FIA South American Rally Championship (CODASUR) a FIA African Rally Championship (ARC) zvíťazili posádky, jazdiace s vozidlom ŠKODA FABIA R5.

Doteraz bolo 89 zákazníkom z 30 krajín dodaných 200 vozidiel ŠKODA FABIA R5. Tieto automobily už vyhrali 414 rally pretekov, ktoré sa uskutočnili v 57 krajinách. Úspešný príbeh vytvára z českého súťažného automobilu ozajstného ambasádora svojej značky doslova po celom svete. Aj keď značka ŠKODA nie je oficiálne zastúpená na japonskom trhu, rally tím Cusco Team s jazdcom Yuyaom Sumiyamom doviezol práve do Japonska vozidlo ŠKODA FABIA R5 a aktuálne s ním vedie Ázijsko-pacifický šampionát.

V roku 2018 sa tím ŠKODA Motorsport ešte viac zameriava na služby zákazníkom. Aj to je dôvod, prečo nová sezóna začala pre zákazníkov ŠKODA veľmi sľubne. Na majstrovstvách Európy v kategórii U 28 aktuálne držia tri miesta v celkovom hodnotení jazdci Fabian Kreim (ŠKODA AUTO Deutschland), Nikolay Gryazin (Sports Racing Technologies/SRT) a Chris Ingram (Toksport WRT) – všetci jazdia s automobilom ŠKODA FABIA R5.

Aj keď jazdci s vozidlami ŠKODA FABIA R5 vedú v pretekoch 14 európskych národných majstrovstiev, úspech českého súťažného vozidla je skutočne globálny. Posádky ŠKODA aktuálne vedú preteky FIA Ázijsko-pacifického šampionátu, rovnako ako v národných majstrovstvách v Južnej Amerike (Paraguay), na Strednom východe (Libanon) a v Afrike (Mauricius).

Základom pokračujúceho celosvetového úspechu vozidla ŠKODA FABIA R5 je jeho neustále zdokonaľovanie. Ako hovorí šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „V minulosti sme sa pri vývoji automobilu ŠKODA FABIA R5 zameriavali na spoľahlivosť. Vďaka tomu žiadny z továrenských vozidiel v sezóne 2017 neodstúpil z dôvodu technickej poruchy. Zásluhou prítomnosti nášho továrenského tímu na majstrovstvách sveta máme mnoho podnetov pre ďalší vývoj, ktorý z automobilu ŠKODA FABIA R5 vytvoril najlepšie vozidlo svojej kategórie. V roku 2018 bude konkurencia ešte silnejšia. Aj keď stojíme proti novým vozidlám kategórie R5 našich súperov, sme veľmi dobre pripravení. Našim zákazníckym tímom teraz ponúkame možnosť zdokonalenia preplňovaného motoru vozidla ŠKODA FABIA R5 s objemom 1,6 litra, ktoré prinesie lepší priebeh točivého momentu, výkonu i dodávky výkonu.“

Najnovšie správy