Rekordná návštevnosť a nová výstava Študentské automobily snov

January 17, 2019
Rok 2019 v znamení nových výstav, abonentných cyklov, kultúrnych a spoločenských podujatí
  • Rekordných 273 811 návštevníkov ŠKODA Múzea v roku 2018
  • Rok 2019 v znamení nových výstav, abonentných cyklov, kultúrnych a spoločenských podujatí
  • Od 15. januára múzeum vystavuje unikátne koncepty žiackych vozidiel ŠKODA

 ŠKODA Múzeum v Mladej Boleslavi v Čechách si v minulom roku 2018 pripísalo absolútny návštevnícky rekord vo svojej histórii, keď privítalo 273 811 hostí nielen z Českej republiky, ale aj zo zahraničia. Medziročný nárast počtu návštevníkov predstavuje takmer 8 percent. Pútavú prezentáciu histórie značky ŠKODA dopĺňa možnosť návštevy depozitárov alebo výrobných liniek, ako aj rad kultúrnych podujatí a tematických výstav. Najnovšia z nich, Študentské automobily snov, prezentuje jedinečný pohľad do budúcnosti motorizmu očami nastupujúcej generácie škodovákov.

„Rekordná návštevnosť ŠKODA Múzea dokazuje, ako dobre funguje prezentácia automobilovej histórie s prepojením tradičných a moderných multimediálnych prvkov. Stále sa usilujeme ponúknuť niečo navyše, a tak - okrem príchodov nových hostí - sa k nám mnohí návštevníci opakovane vracajú,“ hovorí Andrea Frydlová, vedúca ŠKODA Múzea v Mladej Boleslavi.

Podiel domácich, českých návštevníkov ŠKODA Múzea sa dlhodobo pohybuje okolo  60 percent, atraktívnu mladoboleslavskú expozíciu si do programu svojej cesty zaradilo aj množstvo hostí z európskych krajín, napríklad z Nemecka, Francúzska či Poľska, ale aj zo zámoria - od Číny po USA. V roku 2018 sa s úspechom stretli krátkodobé výstavy, napríklad Víťazstvá plné prachu: 1908 s témou motoristického športu, prípadne Prvé kilometre v prvej republike (potrvá do 28. apríla), jeden z príspevkov značky ŠKODA k storočnici Československa.

Najnovším motívom na návštevu ŠKODA Múzea je prezentácia študentských vozidiel ŠKODA. Žiaci Stredného odborného učilišťa strojárskeho ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi, podporovaného automobilkou už od roku 1927, každoročne vyvinú a vyrobia unikátnu štúdiu automobilu podľa svojich predstáv. Táto tradícia sa začala v roku 2014. Vybraný tím spoločne vyvíja koncept na základe aktuálneho sériového modelu značky ŠKODA a následne ho s podporou svojich učiteľov odborného výcviku, zástupcov oddelenia technického vývoja, dizajnu a výroby spoločnosti ŠKODA AUTO aj zrealizuje.

Najstarším z pätice žiackych projektov, ktoré ŠKODA Múzeum vystavuje, je dnes už historické vozidlo pre voľný čas: ŠKODA BUGGY (1972 - 1975). V prvej polovici 70. rokov sa vtedajší učni podieľali na výrobe jeho laminátovej karosérie. Novodobé študentské automobily sú už prakticky celé výsledkom práce mladých mozgov a rúk. Ako prvý vyšiel roadster-kabriolet ŠKODA CITIJET (2014) na báze modelu CITIGO. Automobil FABIA sa stal odrazovým mostíkom k tvorbe kompaktného pick-upu ŠKODA FUNSTAR (2015). Inšpiráciou ku vzniku kupé ŠKODA ATERO (2016), ktoré bolo výsledkom viac ako 1300 hodín práce 26 spolužiakov, bol zase RAPID SPACEBACK. K myšlienke plážovej buginy sa vrátila ŠKODA ELEMENT (2017) - elektromobil s chladničkou a inteligentnou televíziou „na palube“, vytvorený na základe automobilu CITIGO. Zatiaľ posledný žiacky koncept predstavuje ŠKODA SUNROQ (2018) – kabriolet, poháňaný turbomotorom 1,5 TSI, vyladeným na výkon 120 kW a krútiaci moment 279 Nm, ktorý vznikol zásadným prepracovaním  populárneho SUV KAROQ . Atraktívne výsledky práce mladej generácie budú v ŠKODA Múzeu vystavené od 15. januára do 29. apríla 2019.

Okrem hlavnej expozície ŠKODA Múzea si návštevníci môžu prezrieť tiež depozitár s jedinečnými športovými automobilmi a prototypmi. Rovnako veľkému záujmu sa teší možnosť spojiť návštevu múzea s prehliadkou aktuálnych výrobných prevádzok ŠKODA AUTO - na základe predchádzajúcej objednávky. Okrem továrne v Mladej Boleslavi sú pre exkurzie otvorené aj závody v Kvasinách a vo Vrchlabí. Návštevu ŠKODA Múzea je možné skombinovať aj s prehliadkou aviatických exponátov partnerského Leteckého múzea Metoda Vlacha v Mladej Boleslavi, prípadne tiež areálu rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislaviciach. Do týchto všetkých troch uvedených múzeí je k dispozícii zvýhodnené kombinované vstupné.

Najnovšie správy