ŠKODA Motorsport s titulom svetového šampióna WRC 2

December 14, 2017
Úspešný rok pre ŠKODA Motorsport: titul svetového šampióna kategórie WRC 2 a 14 národných titulov
  • Tímy s automobilmi ŠKODA vyhrali v roku 2017 nielen titul v kategórii WRC 2 na FIA Majstrovstvách sveta v rally, ale získali aj 14 národných a množstvo regionálnych titulov
  • Majster sveta v kategórii WRC 2 Pontus Tidemand (27), Ole Christian Veiby (21), Juuso Nordgren (21) a Kalle Rovanperä (17) budú v roku 2018 továrenskými jazdcami s automobilom ŠKODA FABIA R5
  • Jan Kopecký, stálica továrenského tímu ŠKODA, bude štartovať na Majstrovstvách Českej republiky (MČR) a podporí tím na majstrovstvách sveta (WRC 2)
  • V súkromných tímoch na celom svete jazdí vyše 170 pretekárskych automobilov ŠKODA FABIA R5

ŠKODA sa obzerá za svojou najúspešnejšou sezónou v motoristickom športe. Pontus Tidemand a Jonas Andersson vyhrali kategóriu WRC 2 na FIA Majstrovstvách sveta v rally (WRC) a tím ŠKODA Motorsport získal v kategórii WRC 2 majstrovský titul medzi výrobcami. Niekoľkonásobní českí šampióni pomyselne viedli skupinu 14 tímov s automobilmi ŠKODA, ktoré v roku 2017 získali národné tituly. Okrem toho posádky s automobilom ŠKODA FABIA R5 vybojovali tituly na FIA Ázijsko-pacifickom šampionáte (APRC), FIA šampionáte na Strednom východe (MERC), FIA Juhoamerickom šampionáte (CODASUR), FIA Africkom šampionáte (ARC) a v kategórii do 28 rokov na FIA Majstrovstvách Európy v rally (ERC). Tím ŠKODA Motorsport v budúcom roku nasadí do kategórie WRC 2 vôbec najmladšie posádky.

ŠKODA sa počas svojho 116-ročného pôsobenia v motoristickom športe obzerá za vôbec najúspešnejšou sezónou. Na slávnostnej prezentácii v Mladej Boleslavi tím ŠKODA Motorsport ocenil úspešných jazdcov a spolujazdcov na čele s majstrami sveta v kategórii WRC 2 Pontusom Tidemandom a Jonasom Anderssonom, víťazmi šampionátu APRC Gauravom Gillom a Stéphanom Prévotom a majstrami Českej republiky v rally Janom Kopeckým a Pavlom Dreslerom .

„Rok 2017 vstúpi do histórie značky ŠKODA ako najúspešnejší rok v motošporte a ako rok s najlepšími obchodnými výsledkami. To je výsledok mimoriadneho výkonu nášho tímu, z ktorého má radosť celá firma,“ hovorí Bernhard Maier, predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO. „Motošport je už 116 rokov súčasťou DNA spoločnosti ŠKODA AUTO. Na túto tradíciu teraz nadväzujeme.“

ŠKODA FABIA R5 v tomto roku zbierala jedno víťazstvo za druhým nielen na FIA Majstrovstvách sveta v rally, ale aj na mnohých medzinárodných a národných majstrovstvách. ŠKODA FABIA R5 bola z ďaleka najlepším pretekárskym automobilom v kategórii R5 (automobily blízke sériovým).

„Dôležitým kľúčom k úspechu bola plodná a úzka spolupráca medzi našimi odborníkmi v oblasti motošportu a ľuďmi z oddelenia výskumu a vývoja. Počas sezóny 2017 boli naše autá vždy spoľahlivé - aj v tých najťažších podmienkach,“ uviedol Christian Strube, člen predstavenstva ŠKODA AUTO, zodpovedný za oblasť technického vývoja.

Medzi medzinárodnými a národnými titulmi, ktoré tímy s vozidlami ŠKODA v roku 2017 získali, obzvlášť vyniká titul z FIA Ázijsko-pacifického šampionátu (APRC). Továrňou podporovaný tím MRF ŠKODA nasadil do majstrovských súťaží na Novom Zélande, v Austrálii, Japonsku, Malajzii a v Indii obhajcu titulu Gaurava Gilla / Stéphaneho Prévota (IND / B) a nórskych mladíkov Ole Christiana Veibyho / Stiga Rune Skjærmoena. Rovnako ako v roku 2016 obsadil tím MRF ŠKODA prvé dve priečky, keď Gill doviezol súťažný automobil ŠKODA FABIA R5 k celkovému tretiemu prvenstvu a Veiby skončil na druhom mieste.

Jan Kopecký a Pavol Dresler, obhajcovia prvenstva z Majstrovstiev Českej republiky (MČR), pokračovali na víťaznej vlne. Tohtoročný titul si zabezpečili víťazstvami na každom seriáli MČR. Okrem toho súkromné tímy ŠKODA získali majstrovské tituly v ďalších 13 krajinách.

Úspech továrenského tímu ŠKODA zvýšil záujem zákazníkov z oblasti motošportu: súkromným tímom na celom svete bolo predaných viac ako 170 pretekárskych automobilov ŠKODA FABIA R5.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek prehovoril o plánoch na rok 2018. „Sme radi, že v tíme zostáva Pontus Tidemand a Jan Kopecký. Naši mladí jazdci Ole Christian Veiby a Juuso Nordgren svoj talent už preukázali. Novým a nemenej talentovaným prírastkom do nášho tímu je 17-ročný Kalle Rovanperä. Veľmi sa tešíme na Majstrovstvá sveta v rally 2018," uviedol Hrabánek.

FIA Majstrovstvá sveta v rally 2018 sa začínajú tradičným podujatím v Monte Carle a pozostávajú z 13 podujatí.Kalendár FIA Majstrovstiev sveta v rally (WRC 2) v roku 2018


Súťaž Dátum

Monte Carlo 25.01. – 28.01.2018

Švédska rally 15.02. – 18.02.2018

Mexická rally 08.03. – 11.03.2018

Francúzska rally 05.04. – 08.04.2018

Argentínska rally 26.04. – 29.04.2018

Portugalská rally 17.05. – 20.05.2018

Talianska rally 07.06. – 10.06.2018

Fínska rally 26.07. – 29.07.2018

Nemecká rally 16.08. – 19.08.2018

Turecká rally 13.09. – 16.09.2018

Britská rally 04.09. – 07.09.2018

Španielska rally 24.10. – 28.10.2018

Austrálska rally 15.11. – 18.11.2018


Prehľad titulov a víťazstiev tímov s automobilmi ŠKODA v sezóne 2017:


FIA World Rally Championship (WRC 2)

FIA WRC 2 jazdec/spolujazdec: Pontus Tidemand /Jonas Andersson (S/S)

FIA WRC 2 tým: ŠKODA Motorsport


FIA Asia Pacific Rally Championship (APRC)

Titul pre jazdca a spolujazdca: Gaurav Gill/Stéphane Prévot (IND/B)

APRC pohár pre výrobcu: ŠKODA

APRC cena pre tímy: MRF ŠKODA


FIA South American Rally Championship (CODASUR)

Titul pre jazdca a spolujazdca: Gustavo Saba/Fernando Mussano (PY/ARG)


FIA African Rally Championship (ARC)

Titul pre jazdca a spolujazdca: Manvier Baryan/Drew Sturrock (EAK/GB)

Pohár pre výrobcu: ŠKODA


FIA ERC Junior Championship (U 28)

Titul pre jazdca a spolujazdca: Marjan Griebel/Stefan Kopczyk (D/D)
Národné majstrovstvá:


Belgicko Vincent Verschueren/Veronique Hostens (B/B)

Cyprus Simos Galatariotis/Antonis Ioannou (CY/CY)

Česká republika Jan Kopecký/Pavel Dresler (CZ/CZ)

Fínsko Teemu Asunmaa/Jonne Halttunen (FIN/FIN)

Grécko Socratis Tslakidis/Haris Dimos (GR/GR)

Holandsko Hermen Kobus/Erik de Wild (NL/NL)

Chorvátsko Krisztián Hideg/István Kerék (HR/HR)

Libanon Roger Feghali/Joseph Matar (RL/RL)

Litva Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (FIN/FIN)

Maďarsko Norbert Herczik/Igor Bacigál (H/H)

Nemecko Fabian Kreim/Frank Christian (D/D)

Paraguaj Gustavo Saba/Fernando Mussano (PY/ARG)

Poľsko Filip Nivette/Kamil Heller (PL/PL)

Portugalsko Pedro Meireles/Mário Castro (P/P)

Najnovšie správy