ŠKODA AUTO dosiahla v prvom polroku 2018 prevádzkový výsledok 821 miliónov eur

August 2, 2018
ŠKODA AUTO aj v prvom polroku 2018 ďalej udržiavala rastový kurz.
  • Tržby do konca júna vzrástli o 5,1 % na 9,161 miliardy eur
  • Rentabilita tržieb dosiahla hodnotu 9,0 %
  • Rekordné dodávky zákazníkom: 652 700 vozidiel; rast o 11,6 %
  • Modelová ofenzíva SUV: ŠKODA KODIAQ a ŠKODA KAROQ prispievajú k ďalšiemu rastu

ŠKODA AUTO aj v prvom polroku 2018 ďalej udržiavala rastový kurz. Automobilka zvýšila tržby o 5,1 % na 9,161 miliardy eur a prvýkrát tak za prvých šesť mesiacov roka prekonala hodnotu deviatich miliárd eur. Vysokú úroveň mal aj prevádzkový výsledok, ktorý dosiahol 821 miliónov eur. Dodávky vozidiel zákazníkom od januára do júna tohto roka vzrástli o 11,6 %, na novú rekordnú hodnotu 652 700 vozidiel.

Bernhard Maier, predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „Výsledok prvého polroka ukazuje, že s našou Stratégiou 2025 sme aj naďalej na správnej ceste. Aktuálna paleta produktov má u zákazníkov vynikajúci ohlas. S novými vozidlami FABIA a KODIAQ RS budeme v našej modelovej ofenzíve pokračovať aj v druhom polroku. Prechod našich vozidiel na nový merací cyklus WLTP však zostáva aj naďalej výzvou."

Tržby spoločnosti ŠKODA AUTO vzrástli v období od januára do júna 2018 o 5,1 % na 9,161 miliardy eur (prvý polrok 2017: 8,720 miliardy eur). Prevádzkový výsledok za toto obdobie poklesol o 4,5 % na 821 miliónov eur (prvý polrok 2017: 860 miliónov eur). Rentabilita tržieb dosiahla hodnotu 9,0 %, v porovnaní s 9,9 % v prvých šiestich mesiacoch roka 2017. Čistý peňažný tok dosiahol hodnotu 980 miliónov eur (prvý polrok 2017: 1 152 miliónov eur).

„ŠKODA AUTO v prvom polroku opäť vykazovala stabilnú profitabilitu a vysokú úroveň výnosov. Dôležitými faktormi sú naše aktívne riadenie modelového mixu v rámci pozitívneho vývoja odbytu vozidiel a tiež dôsledný manažment nákladov," hovorí člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO za oblasť financií a IT Klaus-Dieter Schürmann a dodáva: „Sprísnené regulácie v oblasti emisných predpisov a noriem pre CO2 zvyšujú požiadavky na celý automobilový priemysel. Výdavky potrebné na zodpovedajúce budúce technológie a nové produkty v rastúcej miere ovplyvňujú celkový výsledok, rovnako ako negatívne efekty výmenných kurzov a zvýšené personálne náklady vyplývajúce z novej kolektívnej zmluvy, ktorá vstúpila do platnosti v apríli."

ŠKODA AUTO aj naďalej pokračuje v realizácii svojej Stratégie 2025. Do konca roka 2020 česká automobilka predstaví 19 nových modelov a bude ďalej investovať do nových perspektívnych technológií, ako je elektromobilita a digitálne služby. Okrem toho bude expandovať na rastúcich trhoch, ako napríklad v Indii, kde značka ŠKODA preberá vedenie trhovej a modelovej ofenzívy celého koncernu Volkswagen.

ŠKODA AUTO Group

* Percentuálne odchýlky sú vypočítané z nezaokrúhlených čísel

** zahŕňa výrobu značky ŠKODA, bez výroby v Číne, na Slovensku, v Rusku a v Indii, ale vrátane ostatných koncernových značiek, ako SEAT, AUDI a VW; výroba vozidiel bez rozložených sád

*** zahŕňa odbyt značky ŠKODA na odbytové spoločnosti, vrátane ostatných koncernových značiek, ako SEAT, AUDI a VW; odbyt vozidiel bez rozložených sád

Najnovšie správy