Nová ŠKODA KODIAQ RS dosiahla na Nürburgringu rýchlostný rekord

June 14, 2018
Pretekárka Sabine Schmitzová zajazdila s SUV ŠKODA KODIAQ RS na legendárnej Severnej slučke rýchlostný rekord
  • Pretekárka Sabine Schmitzová zajazdila so 7-miestnym SUV ŠKODA KODIAQ RS na legendárnej Severnej slučke nemeckého Nürburgringu rýchlostný rekord
  • ŠKODA s novou športovou verziou veľkého SUV pokračuje v tradícii výkonných športových modelov
  • ŠKODA KODIAQ RS: Svetová premiéra špičkového variantu na autosalóne v Paríži

Emócie, dynamika a rýdza automobilová fascinácia – tieto atribúty stelesňujú športové tradície modelov značky ŠKODA s označením RS (Rally Sport). Nová ŠKODA KODIAQ RS, ako prvé vysoko výkonné SUV českej značky, ešte pred svojím uvedením na trh dokázala, že obstojí aj na najnáročnejšej pretekárskej trati na svete. Na legendárnej Severnej slučke (Nordschleife) Nürburgringu automobilová pretekárka Sabine Schmitzová so 7-miestnym SUV ŠKODA KODIAQ RS dosiahla rýchlostný rekord. Nový model tak demonštruje svoje výkonnostné kvality a rozširuje ponuku vysoko výkonných modelov značky ŠKODA s označením RS.

Podrobnú reportáž z rekordnej jazdy s videom a bohatou fotogalériou, rovnako ako článok s rozhovormi so Sabine Schmitzovou a Františkom Drábkom, už teraz nájdete na ŠKODA Storyboarde. Všetky materiály sú voľne dostupné a využiteľné v médiách.

Fuchsröhre, Schwedenkreuz a Karussell - slávne úseky na legendárnej Severnej slučke sú známe fanúšikom motoristického športu na celom svete. Žiadna iná pretekárska trať nie je náročnejšia, nikde inde sa vodiči a ich automobily nepriblížia viac k svojim limitom, než na tomto okruhu v nemeckom regióne Eifel. ŠKODA KODIAQ RS na tejto trati obstála a stala sa najrýchlejším 7-miestnym SUV. Okruh s dĺžkou 20,832 kilometra prešla len za 9:29:84 minúty.

Počas rekordnej jazdy sedela za volantom automobilu ŠKODA KODIAQ RS známa automobilová pretekárka Sabine Schmitzová, ktorá na Nürburgringu pravidelne štartuje v okruhových majstrovstvách a v 24-hodinových pretekoch. V roku 1996 tieto preteky vyhrala ako prvá žena na svete a o rok neskôr svoj historický úspech zopakovala. Do povedomia verejnosti sa najviac zapísala ako dlhoročná šoférka „Ring Taxi“ a ako moderátorka rôznych motoristických programov. Sabine Schmitzová odhaduje, že okruh Nordschleife doteraz prešla viac ako 30 000-krát.

„ŠKODA KODIAQ RS ma na trati skutočne baví,“ hovorí Sabine Schmitzová. „ŠKODA s modelom KODIAQ RS naplno využila potenciál veľkého SUV. Pokojne si viem predstaviť, že v budúcnosti by som KODIAQ RS na Nordschleife stretávala častejšie,“ hovorí Sabine Schmitzová.

Za vývoj automobilu KODIAQ RS je zodpovedný František Drábek, vedúci produktového radu Compact zo ŠKODA AUTO. Rekordnú jazdu „svojho“ automobilu zažil osobne na sedadle spolujazdca. „KODIAQ RS stelesňuje všestrannosť a priestornosť rodinného SUV, rovnako ako emócie a dynamiku,“ zdôrazňuje František Drábek.

Športová verzia populárneho automobilu ŠKODA KODIAQ prichádza s exkluzívnou motorizáciou 2,0 BiTDI s výkonom 176 kW (239 k) a s najvyšším točivým momentom 500 Nm. Tieto parametre znamenajú pôsobivý najvyšší výkon a mohutný záťah aj pri nízkych otáčkach. Selektívna katalytická redukcia (SCR) zabezpečuje špičkovú čistotu výfukových plynov. Dvojlitrový vznetový dvojito preplňovaný agregát bude v modelovom rade KODIAQ dodávaný výhradne pre verziu RS. Spolu so systémom Dynamic Sound Boost dodávajú automobilu tú pravú športovú dynamiku. O úspešné dosiahnutie traťového rekordu na Severnej slučke sa podstatnou mierou zaslúžili jazdné vlastnosti vozidla ŠKODA KODIAQ RS, adaptívny podvozok (DCC) vrátane voliteľného profilu jazdy (Driving Mode Select), progresívne riadenie a pohon 4×4.

ŠKODA KODIAQ RS svoju svetovú premiéru zažije v októbri tohto roku na autosalóne v Paríži.

Najnovšie správy