Nová ŠKODA FABIA je väčšia, športovejšia a ešte bezpečnejšia

February 25, 2021
22 rokov od premiéry prvého modelu FABIA predstavuje spoločnosť ŠKODA AUTO štvrtú generáciu tohto obľúbeného vozidla
 • 22 rokov od premiéry prvého modelu FABIA predstavuje spoločnosť ŠKODA AUTO štvrtú generáciu tohto obľúbeného vozidla
 • Prvá FABIA postavená na platforme MQB A0 ponúka veľkorysý priestor a úsporné motory
 • Úplne nové vozidlo zaujme predovšetkým novými prvkami Simply Clever a modernými asistenčnými systémami známymi z modelov vyššej triedy

Štvrtá generácia vozidla ŠKODA FABIA má výrazný vzhľad a ponúka veľkorysejší vnútorný priestor, viac komfortu a vyššiu úroveň bezpečnosti vďaka moderným asistenčným systémom. 22 rokov od premiéry spája obľúbená FABIA známe prednosti vozidiel ŠKODA, medzi ktoré patrí spoľahlivosť, ľahká obsluha a vysoká praktickosť s vyššou úrovňou bezpečnosti, komfortu a dynamiky.

Johannes Nefta, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO zodpovedný za oblasť technického vývoja, hovorí: „Vďaka emocionálnemu dizajnovému jazyku nového vozidla FABIA je na prvý pohľad jasné, že ide o typický model ŠKODA. V porovnaní s predchodcom sme interiér značne vylepšili vysokou úrovňou komfortu, modernými infotainment systémami a inovatívnymi asistenčnými systémami. Atraktívne vozidlo dopĺňajú ešte veľkorysejší vnútorný priestor, úsporné a výkonné motory a výborné jazdné vlastnosti. Nový vstupný model značky ŠKODA tak ponúka všetko, čo vodič od moderného vozidla očakáva - a ešte niečo navyše.” 

Kultový malý automobil

Už od svojej premiéry v roku 1999 spája modelový rad FABIA hodnoty značky ŠKODA. Ponúka vysokú úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti, veľkorysý interiér a presvedčivý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Vozidlo má kompaktné vonkajšie rozmery, ponúka úsporné motory a rad Simply Clever prvkov. FABIA tak plne spĺňa nároky mladých rodín alebo ľudí na začiatku kariéry. FABIA je tiež ideálnym druhým autom do rodiny. Ide o druhý najdlhšie vyrábaný modelový rad značky ŠKODA, a je teda jej významnou tvárou. FABIA je kultový automobil, ktorý má vernú skupinu zákazníkov. Štvrtá generácia teraz pokračuje v tomto úspešnom príbehu. 

Full LED predné a zadné svetlá, virtuálny kokpit a nové farby

Predná časť  nového vozidla FABIA zdobia ostro rezané predné svetlomety zasahujúce do masky chladiča. Už základná verzia svetlometov využíva modernú LED technológiu. Na želanie sú k dispozícii aj full LED predné svetlomety s rozsiahlymi funkciami. Full LED verzia je k dispozícii na želanie aj pre zadné svetlá, ktoré zdobia kryštalické prvky typické pre modely značky ŠKODA. Pocit veľkorysého priestoru vo vozidle s kompaktnými vonkajšími rozmermi ďalej umocňuje nový dizajn interiéru. Šírku interiéru zdôrazňuje symetrická prístrojová doska so samostatne stojacou centrálnou obrazovkou a horizontálne dekoračné lišty v rôznych farbách v závislosti od výbavy. FABIA tiež prvýkrát ponúka virtuálny kokpit. Pri uvedení na trh budú k dispozícii tradičné stupne výbavy Active, Ambition a Style, ktoré však prinesú nové farby a materiály.

Šéfdizajnér spoločnosti ŠKODA AUTO Oliver Stefani pri tomto úspešnom vozidle úplne novo interpretuje pôsobivý kryštalický dizajnový jazyk značky ŠKODA. Stefani dodáva: „Nová FABIA ďalej rozvíja dizajnový jazyk značky ŠKODA. Kompaktné vozidlo s karosériou hatchback je zároveň športové aj elegantné. Skulpturálne tvary, dynamické proporcie a moderné svetlá vybavené LED technológiou a kryštalickými prvkami, typickými pre modely značky ŠKODA, dodávajú vozidlu dynamický, moderný vzhľad.

Prvá ŠKODA FABIA postavená na platforme MQB A0

Vplyv platformy MQB A0 na proporcie sa odráža aj v nových rozmeroch modelu FABIA. Aj s nárastom rozmerov sa konštruktérom spoločnosti ŠKODA AUTO podarilo takmer udržať hmotnosť tretej generácie.

Rozmery nového vozidla ŠKODA FABIA:

Dĺžka: 4 107 mm
Šírka: 1 780 mm
Výška: 1 460 mm
Rázvor: 2 564 mm
Rozchod kolies vpredu: 1 525 mm
Rozchod kolies vzadu: 1 509 mm
Objem batožinového priestoru: 380 l
Objem batožinového priestoru pri sklopených operadlách zadných sedadiel: 1 190 l

Tri motory TSI s priamym vstrekovaním a dva benzínové motory MPI  

Vďaka piatim úsporným benzínovým motorom s výkonom od 48 kW do 110 kW a dynamickým jazdným vlastnostiam zvláda nová ŠKODA FABIA skvele krátke aj dlhé cesty. Vďaka kompaktným rozmerom sa tiež hodí do mesta. Všetky motory patria do novej generácie Evo koncernu Volkswagen. Väčšina z nich tiež ponúka kombinovanú spotrebu približne 5 l / 100 km v režime WLTP. Štvrtá generácia vozidla ŠKODA FABIA ponúka novú vrcholnú motorizáciu: štvorvalcový motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) je štandardne vybavený sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG.

Najnižší súčiniteľ odporu vzduchu vo svojej triede

V porovnaní s predchádzajúcim modelom sa znížil súčiniteľ odporu vzduchu z cx 0,32 na cx 0,28. FABIA tak ponúka najlepšiu hodnotu v kategórii malých vozidiel. Zlepšenie aerodynamických vlastností bolo dosiahnuté pomocou veľmi presných simulácií metódou výpočtovej dynamiky tekutín (CFD - Computational Fluid Dynamics). K mnohým inovatívnym prvkom patria tiež aktívne žalúzie chladiča umiestnené v spodnom otvore pre prívod chladiaceho vzduchu na prednom nárazníku.

Vysoká úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti

V prípade nehody chráni cestujúcich vo vozidle až deväť airbagov. FABIA tiež prvýkrát ponúka dodatočné systémy uchytenia ISOFIX a TopTether na sedadle spolujazdca. Vďaka rozsiahlej bezpečnostnej výbave patrí nová FABIA k najbezpečnejším vozidlám vo svojej triede. 

13 nových prvkov Simply Clever

Už mnoho rokov uľahčuje ŠKODA AUTO svojim zákazníkom každodenné cestovanie stále novými, geniálne premyslenými Simply Clever prvkami. Nová FABIA v tejto tradícii pokračuje a ponúka celkovo 43 Simply Clever prvkov, z toho je 13 úplne nových. Niektoré z nich boli prevzaté aj z väčších modelov značky ŠKODA.

 

História modelu: Úspešný príbeh pokračuje

 • Od roku 1999 boli predstavené tri generácie a bolo predaných viac než 4,5 milióna vozidiel ŠKODA FABIA
 • FABIA je dôležitým pilierom úspechov značky ŠKODA na medzinárodných trhoch
 • Najväčším predajným trhom je Nemecko, nasleduje Česká republika a Veľká Británia

Štvrtá generácia vozidla ŠKODA FABIA pokračuje vo veľmi úspešnom príbehu, ktorý sa začal písať už v roku 1999. Od uvedenia na trh pred 22 rokmi vyrobila ŠKODA AUTO viac než 4,5 milióna vozidiel FABIA. Obľúbený model je tak jedným z najpredávanejších vo svojej triede. Najväčším predajným trhom vozidla FABIA je už niekoľko rokov Nemecko. Vďaka mnohým vylepšeniam má nová generácia všetky predpoklady na to, aby pokračovala v tomto pôsobivom úspešnom príbehu.

Už od svojej premiéry v roku 1999 prezentuje FABIA hodnoty značky ŠKODA. Ponúka veľkorysý interiér, vysokú úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti a vynikajúci pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Má tiež kompaktné vonkajšie rozmery, úsporné motory a rad Simply Clever prvkov. Vďaka týmto vlastnostiam je FABIA jedným z hlavných pilierov úspechu značky ŠKODA a jedným z najpredávanejších vozidiel vo svojej triede. Od premiéry pred 22 rokmi sa predalo viac ako 4,5 miliónov vozidiel FABIA. Ide tak o druhý najpredávanejší automobil značky ŠKODA po modeli OCTAVIA. Na Slovensku dlhodobo kraľuje celkovým rebríčkom predaja a je to najobľúbenejší model u nás.

Od roku 1999 je FABIA tvárou značky ŠKODA s vernou skupinou zákazníkov

Prvá generácia vozidla ŠKODA FABIA mala premiéru v roku 1999. O rok neskôr bola predstavená ŠKODA FABIA COMBI. Úspešnosť modelu potvrdilo hneď od samého začiatku 1,79 miliónov vozidiel FABIA prvej generácie vyrobených počas ôsmich rokov. V roku 2007 bola na autosalóne v Ženeve predstavená druhá generácia, ktorej sa predalo celkovo 1 704 000 vozidiel. Atraktívnosť ďalej zvýšili ďalšie modelové verzie, napríklad ŠKODA FABIA SCOUTLINE predstavená v roku 2009 s výrazným offroadovým dizajnom. Tretia generácia, ktorá bola predstavená v roku 2014 a ktorá prešla v roku 2018 modernizáciou, priniesla rad prvkov bezpečnosti a moderné infotainment systémy. Dodnes bolo vyrobených viac ako milión vozidiel tejto generácie.

Od premiéry vozidla FABIA neustále vylepšuje spoločnosť ŠKODA AUTO materiály použité pri stavbe karosérie. Vysokú torznú tuhosť novej generácie zaisťuje použitie vysokopevnostnej a za tepla tvárnej vysokopevnostnej ocele. Nová FABIA tiež zdieľa komponenty v oblasti podvozku s vozidlom ŠKODA SCALA. Z nového vozidla OCTAVIA preberá ako jedno z prvých vozidiel vo svojej triede aktívne žalúzie chladiča umiestnené v spodnom otvore pre prívod chladiaceho vzduchu na prednom nárazníku, ktoré zlepšujú aerodynamiku vozidla a zvyšujú účinnosť chladenia.

 

Ponuka pohonných jednotiek: Päť úsporných benzínových motorov

 • Široká ponuka motorov s výkonovým spektrom od 48 kW (65 k) do 110 kW (150 k)
 • Všetky motory patria do novej generácie Evo koncernu Volkswagen

Nová ŠKODA FABIA ponúka päť úsporných benzínových motorov. ŠKODA AUTO tak v porovnaní s predchádzajúcim modelom rozširuje paletu pohonných jednotiek. Oveľa širšie než doposiaľ je tiež výkonové spektrum, ktoré siaha od 48 kW (65 k) do 110 kW (150 k). Všetky motory patria do novej generácie Evo koncernu Volkswagen. Väčšina z nich tiež ponúka kombinovanú spotrebu približne 5 l / 100 km v režime WLTP. Vďaka tomu je nová FABIA až o 10 % úspornejšia než jej predchodkyňa.

Paleta pohonných jednotiek nového vozidla ŠKODA FABIA zahŕňa dva benzínové motory MPI s viacbodovým vstrekovaním paliva a tri motory TSI s priamym vstrekovaním. Novým základným motorom je trojvalcový motor 1,0 MPI s výkonom 48 kW (65 k). V porovnaní s predchádzajúcim modelom vzrástol výkon o 4 kW (5 k). Na prenos hnacej sily na predné kolesá slúži nová päťstupňová manuálna prevodovka. Rovnakú prevodovku ponúka aj druhý motor MPI s výkonom 59 kW (80 k). Oba motory MPI nového vozidla ŠKODA FABIA spĺňajú aktuálnu emisnú normu Euro 6d.

Motory 1,0 TSI s inovatívnou vrstvou nanášanou pomocou plazmy

Oba trojvalcové motory 1,0 TSI generácie Evo majú inovatívnu vrstvu nanášanú pomocou plazmy. Prášková vrstva s celkovou hrúbkou iba 150 mikrometrov (0,15 milimetra) nanášaná na vložky valcov znižuje vnútorné trenie, a tým aj spotrebu paliva a emisie. Vďaka lepšiemu rozdeleniu a lepšiemu odvodu tepla v spaľovacom priestore tiež optimalizuje tepelné namáhanie motora. Motor 1,0 TSI s výkonom 70 kW (95 k) ponúka päťstupňovú manuálnu prevodovku. Silnejšia verzia s výkonom 81 kW (110 k) sa spája so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Na želanie je motor 1,0 TSI s výkonom 81 kW (110 k) k dispozícii aj so sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG.

Nová vrcholná motorizácia s výkonom 110 kW (150 k)

Štvrtá generácia vozidla ŠKODA FABIA ponúka novú vrcholnú motorizáciu. Štvorvalcový motor 1,5 TSI má výkon 110 kW (150 k) a je štandardne vybavený sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Tento motor, ktorý využívajú aj ostatné modely ŠKODA, je vybavený aktívnym riadením valcov ACT. Systém vypína v prípade malej záťaže automaticky oba prostredné valce, čo vodič takmer nepostrehne, a znižuje tak spotrebu. Všetky motory TSI novej generácie ŠKODA FABIA sú vybavené filtrom pevných častíc a spĺňajú aktuálne emisnú normu Euro 6d.

 

 

Aerodynamika: Inovácie zvyšujú účinnosť 

 • Nová ŠKODA FABIA ponúka najnižší súčiniteľ odporu vzduchu vo svojej triede c0,28
 • Prívod vzduchu regulujú žalúzie chladiča s aktívnymi lamelami umiestnené v spodnom otvore pre prívod chladiaceho vzduchu
 • Vývoj aerodynamiky prebiehal z veľkej časti pomocou virtuálnych simulácií prúdenia

Vďaka zástupu premyslených aerodynamických prvkov sa podarilo u nového vozidla ŠKODA FABIA výrazne znížiť spotrebu a hodnoty emisií. V porovnaní s predchádzajúcim modelom klesla hodnota súčiniteľa odporu vzduchu z cx 0,32 na cx 0,28. FABIA sa tak pýši najlepšou hodnotou vo svojej triede. Vývoj aerodynamiky prebiehal z veľkej časti pomocou presných simulácií metódou výpočtovej dynamiky tekutín (CFD - Computational Fluid Dynamics).

Aerodynamika, ako súčasť náuky o prúdení, ktorá popisuje vzájomné pôsobenie telies a vzduchu, hrá pri výrobe automobilov stále dôležitejšiu úlohu. Čím viac je vozidlo aerodynamicky prepracovanejšie, o to nižší má odpor vzduchu. Energia potrebná pre pohyb vpred sa znižuje, klesá aj spotreba a hodnoty emisií. Dobré aerodynamické vlastnosti majú tiež pozitívny vplyv na ovládanie vozidla. Zlepšenie aerodynamických vlastností bolo dosiahnuté pomocou simulácií metódou výpočtovej dynamiky tekutín. Počas obdobia tri a pol roka vykonali konštruktéri spoločnosti ŠKODA AUTO viac ako 3 000 výpočtov simulácií prúdenia. Výsledkom je hodnota cw 0,28. FABIA tak ponúka najnižší súčiniteľ odporu vzduchu vo svojej triede.

Žalúzie chladiča ušetria pri rýchlosti 120 km/h až 0,2 l/100 km

Dôležitým prvkom sú inovatívne žalúzie chladiča. Ide o aktívne lamely umiestnené v spodnom otvore pre prívod chladiaceho vzduchu na prednom nárazníku. Ak systém vyhodnotí, že chladenie nie je nutné, lamely sa samy privrú, čím sa zlepší aerodynamika. Pri konštantnej rýchlosti 120 km/h tak dochádza k úspore paliva až o 0,2 l/100 km. V prípade plne otvorených žalúzií prúdi dovnútra maximálne množstvo vzduchu, čo umožňuje maximálne chladenie, ktoré je využité počas krátkych zastávok. 

Výrazné zníženie úplavu na zadnej časti vozidla, rozsiahle kryty podvozka

Zhruba tretinu celkového odporu vzduchu spôsobuje úplav v zadnej časti vozidla, teda vírenie vzduchu na zadnej časti. Nová ŠKODA FABIA tak má väčší spojler piatych dverí a bočné finlety, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu v zadnej časti. Oba prvky karosérie sú z plastu a dajú sa veľmi presne vyrábať. Aerodynamické kryty vonkajších spätných zrkadiel znižujú odpor vzduchu a smerujú prúdenie vzduchu smerom k zadnej časti. Na prednej časti usmerňujú otvory v prednom nárazníku, tzv. vzduchovej clony Air Curtain, aerodynamický tok vzduchu okolo vozidla a kolies. Pretože samotné kolesá vytvárajú približne 25 % odporu vzduchu, ponúka ŠKODA FABIA prvýkrát kolesá s aerodynamickými plastovými krytmi. Veľkú časť podvozku teraz zapĺňa dvanásť krytov miesto doterajších troch, a to najmä v oblasti motorového priestoru a náprav, ktoré sú pre aerodynamiku dôležité.

 

Bezpečnosť: Až deväť airbagov a nové asistenčné systémy

 • Nová FABIA ponúka vo svojej triede vysokú úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti
 • Rodiny s deťmi potešia systémy uchytenia ISOFIT a TopTether na sedadle spolujazdca
 • FABIA po prvý raz ponúka Asistovanú jazdu 1.0, Automatické parkovanie a Asistenta pre manévrovanie

ŠKODA AUTO v novom vozidle FABIA zvýšila úroveň bezpečnosti pre cestujúcich a znovu rozšírila škálu ponúkaných asistenčných systémov. K bezpečnostným a komfortným prvkom patria tiež nové asistenčné systémy, ktoré ponúkali doteraz skôr vozidlá vyšších tried. Prvýkrát ponúka vozidlo FABIA napríklad Asistovanú jazdu 1.0 a Automatické parkovanie. V prípade nehody chráni cestujúcich vo vozidle až deväť airbagov. Prvýkrát tiež ŠKODA FABIA ponúka dodatočné systémy uchytenia ISOFIX a TopTether na sedadle spolujazdca. Vďaka vysokej úrovni aktívnej a pasívnej bezpečnosti patrí nová ŠKODA FABIA k najbezpečnejším vozidlám vo svojej triede.

ŠKODA AUTO využíva možnosti, ktoré ponúka modulárna platforma MQB A0 koncernu Volkswagen, tiež v oblasti aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Táto platforma umožňuje použitie najnovších pasívnych a aktívnych asistenčných systémov. Zároveň prepožičiava robustnú karosériu s vysokou torznou tuhosťou a vysokou stabilitou. To bolo dosiahnuté použitím vysokopevnostnej, ultra vysokopevnostnej a za tepla tvárnenej vysokopevnostnej ocele.

V prípade nehody chráni cestujúcich až deväť airbagov. Súčasťou štandardnej výbavy sú airbagy vodiča a spolujazdca, hlavové airbagy a predné bočné airbagy. Na želanie sú k dispozícii kolenný airbag vodiča, zadné bočné airbagy a tiež systémy uchytenia ISOFIX a TopTether na sedadle spolujazdca. Spoločne s úchytmi na vonkajších zadných sedadlách je tak možné bezpečne upevniť tri autosedačky, čo poteší rodiny s deťmi. Systémy uchytenia ISOFIX a TopTether pre vonkajšie zadné sedadlá sú súčasťou štandardnej výbavy.

Asistovaná jazda 1.0 podporuje pozdĺžne a priečne vedenie

ŠKODA FABIA ponúka teraz vďaka Asistovanej jazde 1.0 automatickú podporu pozdĺžneho a priečneho vedenia vozidla. Tento systém, ktorý je dostupný na želanie, je možné aktivovať jediným tlačidlom. Asistovaná jazda 1.0 kombinuje okrem iného adaptívny tempomat (ACC), ktorý je aktívny do rýchlosti 210 km / h a ktorý automaticky upravuje rýchlosť jazdy podľa vozidla idúceho vpredu, a Asistenta jazdy v pruhoch (Lane Assist). Lane Assist pomáha vodičovi udržať vozidlo v správnom jazdnom pruhu jemnými zásahmi do riadenia. Na želanie je dostupný tiež vylepšený Asistent zmeny jazdného pruhu (Side Assist), ktorý je aktívny až do vzdialenosti 70 m a varuje vodiča, ak sa blížia iné vozidlá alebo sa už nachádzajú v mŕtvom uhle. Komfortnú pomoc pri parkovaní ponúka Automatické parkovanie, ktoré je aktívne do rýchlosti 40 km / h, a ktoré zobrazí vhodné miesto a tiež zaparkuje vozidlo do radu pozdĺžne aj priečne stojacich vozidiel. Ak senzory Asistenta manévrovania (Manoeuvre Assist) zaregistrujú pri parkovaní nebezpečnú prekážku, ktorá sa nachádza pred alebo za vozidlom, automaticky vozidlo zabrzdia. Prvýkrát ponúka FABIA tiež Rozpoznávanie dopravných značiek.

 

Simply Clever: 13 nových užitočných prvkov

 • Nová ŠKODA FABIA ponúka celkovo 43 Simply Clever prvkov, teda viac než kedykoľvek predtým
 • USB-C konektor vo vnútornom spätnom zrkadle a odkladacie kapsy na mobilné telefóny pre cestujúcich vzadu
 • Sklopné operadlo sedadla spolujazdca a multifunkčné vrecko umiestnené pod krytom batožinového priestoru 

ŠKODA AUTO vybavila štvrtú generáciu vozidla FABIA ešte väčším počtom Simply Clever prvkov typických pre túto značku. Nová FABIA ponúka celkom 43 praktických prvkov, z toho je 13 úplne nových. Päť z nich sa objavuje vo vozidle ŠKODA vôbec prvýkrát. Vozidlo disponuje obľúbenými klasickými prvkami značky ŠKODA, ako napríklad škrabkou na ľad vo viečku palivovej nádrže s meradlom pre kontrolné merania dezénu pneumatík alebo držiakom parkovacích lístkov na A stĺpiku. Z ostatných modelov ŠKODA si FABIA prevzala sklopné operadlo sedadla spolujazdca, multifunkčné vrecko umiestnené pod krytom batožinového priestoru, dodatočný USB-C konektor vo vnútornom spätnom zrkadle a dve odkladacie vrecká na mobilné telefóny na zadnej strane operadiel predných sedadiel.

Už mnoho rokov uľahčuje ŠKODA AUTO svojim zákazníkom každodenné cestovanie stále novými, geniálne premyslenými Simply Clever prvkami. Nová FABIA v tejto tradícii pokračuje. Štvrtá generácia ponúka hneď 13 nových prvkov. Niektoré z nich boli prevzaté z ostatných modelov značky ŠKODA. Michal Brejcha, riaditeľ produktového marketingu spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „Simply Clever prvky sú už dvadsať rokov súčasťou DNA značky ŠKODA. Našim cieľom je vždy spríjemniť zákazníkom každodenné cestovanie. Vždy sa riadime ich prianiami. Využívame tiež nápady vychádzajúce z každodenných skúseností našich vlastných zamestnancov. Pri štvrtej generácii vozidla FABIA sme niekoľkými novými Simply Clever prvkami vylepšili variabilitu a vlastnosti rodinného vozidla, napríklad sklopným operadlom sedadla spolujazdca alebo multifunkčným vreckom umiestneným pod krytom batožinového priestoru určeným na ukladanie veľkej a malej batožiny."

USB-C konektor vo vnútornom spätnom zrkadle pre bezproblémové pripojenie palubnej kamery

Nová FABIA ponúka na želanie vo výbave Style sklopné operadlo sedadla spolujazdca. Tento prvok, známy z ostatných modelov značky ŠKODA, umožňuje prepravovať tiež obzvlášť dlhé predmety. Odnímateľná slnečná clona pre panoramatickú strechu zaisťuje optimálnu ochranu pred slnkom a zvyšuje komfort cestujúcich počas jazdy. Multifunkčné vrecko, ktoré je zavesené pod krytom batožinového priestoru, poskytne inak nevyužívaný priestor na odkladanie kabátov alebo búnd. Maximálna nosnosť vrecka je 3,5 kg a ak nie je potrebné, možno ho ľahko vybrať. Jedným z prvkov známych z ostatných vozidiel značky ŠKODA je tiež na želanie dodávaný USB-C konektor vo vnútornom spätnom zrkadle, ktorým možno napríklad napájať palubnú kameru bez toho, aby kábel narušoval výhľad vodiča. Prvýkrát sú tiež vo vozidle FABIA ponúkané ľahko dostupné odkladacie vrecká na mobilné telefóny na zadnej strane operadiel predných sedadiel, ktoré zvyšujú komfort cestujúcim na zadných sedadlách.

  

Prehľad nových Simply Clever prvkov vozidla FABIA:

 • Sklopné operadlo sedadla spolujazdca
 • Dve odkladacie vrecká na mobilné telefóny na zadnej strane operadiel predných sedadiel
 • Multifunkčné vrecko
 • USB-C konektor vo vnútornom spätnom zrkadle
 • Skladacia pružná odkladacia schránka v batožinovom priestore*
 • Zadná čítacia lampička ovládaná z predných sedadiel
 • Odnímateľný držiak nápojov*
 • Dva háčiky na prichytenie oka systému TopTether v batožinovom priestore
 • Držiak kariet a pier v odkladacej schránke pred radiacou pákou*
 • Držiak kariet a mincí vo veku odkladacej schránky pred spolujazdcom
 • Odkladacia schránka umiestnená v tuneli pred zadnými sedadlami, vrátane držiakov nápojov*
 • Odnímateľná slnečná clona pre panoramatickú strechu*
 • Ochranný kryt nákladovej hrany

* úplne nový prvok vo vozidle ŠKODA

Celý text tlačovej správy vrátane fotografií nájdete na ŠKODA Storyboard-e.