ŠKODA KODIAQ RS – SUV s DNA športového automobilu

September 20, 2018
ŠKODA KODIAQ RS je prvé SUV značky ŠKODA s označením RS a zaujme biturbo naftovým motorom s výkonom 240 k, detailami v čiernej lesklej farbe a 20" kolesami Xtreme.

Písmena RS znamenajú skvelý zážitok zo športovej jazdy, ale zároveň aj vysokú praktickosť. ŠKODA KODIAQ RS nesie toto tradičné označenie ako vôbec prvé SUV značky. Vynikajúce športové jazdné vlastnosti na cestách aj v teréne a dynamický vzhľad vozidla predurčujú toto SUV k tomu, aby naznačilo trendy v oblasti aktívneho životného štýlu.

EXTERIÉR

Športový charakter automobilu ŠKODA KODIAQ RS je viditeľný hneď na prvý pohľad. Špecifický predný a zadný nárazník, dizajnové prvky v lesklej čiernej farbe a nové dvadsaťpalcové kolesá z ľahkej zliatiny Xtreme, ktoré sú v automobile ŠKODA prvýkrát súčasťou štandardnej výbavy, predurčujú toto SUV k tomu, aby naznačilo trendy v oblasti aktívneho životného štýlu. Nové logo vRS vyjadruje, že tento KODIAQ je najmladším zástupcom športovo zameraných modelov RS značky ŠKODA.

INTERIÉR

ŠKODA KODIAQ RS spája športový štýl, dostatok miesta a praktickosť, typickú pre značku ŠKODA. Kvalitné materiály, jemné kontrastné švy a červené prvky prepožičiavajú športový vzhľad aj interiéru vozidla.


Športové sedadlá sú potiahnuté perforovaným materiálom Alcantara® a kožou v karbónovom vzhľade. Majú tiež kontrastné červené krížové prešívanie, typické pre vozidlá RS a červenú farbu použitú v novom logu vRS, ktoré je umiestnené pod integrovanými hlavovými opierkami. Logo vRS sa nachádza aj na hlavici radiacej páky. Perforovaný materiál Alcantara®, ktorý je kvôli nízkej hmotnosti a dobrým protišmykovým vlastnostiam často používaný v motošporte, je použitý aj vo výplni dverí a je doplnený čiernym krížovým prešívaním.

Športový multifunkčný volant s logom vRS a lakťové opierky dverí majú červené prešívanie. Prístrojovú dosku zdobí dekoračné obloženie Carbon. K štandardnej výbave patria prahové lišty s logom KODIAQ a LED paket s ambientným osvetlením. Športový vzhľad interiéru završujú čierny strop a kryty pedálov z ušľachtilej ocele.

Napriek športovému charakteru zostáva ŠKODA KODIAQ RS klasickým vozom KODIAQ s miestom pre päť alebo sedem cestujúcich.

Nové logo vRS

Medzi automobilmi značky ŠKODA majú logo vRS iba športovo zamerané vozidlá. Toto označenie, ktoré sa nachádza na maske chladiča a na piatych dverách vozidla ŠKODA KODIAQ RS, má prvýkrát nový, moderný vzhľad. Písmeno "v" znamená víťazstvo, červená farba symbolizuje športový charakter a silu modelov RS.

ŠKODA KODIAQ RS je prvým vozidlom SUV v kategórii športovo zameraných modelov RS. Značka ŠKODA tak prináša už 117 rokov dlhú tradíciu motošportu a rely do úplne nového segmentu vozidiel.

Písmená RS, odvodené z výrazu Rallye Sport, boli prvýkrát použité v roku 1974 na oboch pretekárskych prototypoch ŠKODA 180 RS a 200 RS. Na základe týchto prototypov vyvinula značka ŠKODA v roku 1975 dvojdverové závodné kupé 130 RS, ktoré sa rovnako ako vozidlo ŠKODA 110 R stalo úspešným modelom. V roku 1977 obsadil automobil 130 RS, prezývaný Porsche Východu, vo svojej triede prvé dve miesta na legendárnych pretekoch Rallye Monte Carlo. Vyhral tiež Rallye Akropolis. Vozidlo ŠKODA 130 RS bolo úspešné aj na okruhu a v roku 1981 získalo celkové víťazstvo na majstrovstvách Európy cestovných vozidiel.

Exkluzívna motorizácia

Nový automobil ŠKODA KODIAQ RS poháňa exkluzívny štvorvalcový naftový motor s objemom 2,0 l, ktorý produkuje vďaka preplňovaniu dvoma turbodúchadlami maximálny výkon 176 kW (240 k) a dosahuje maximálny krútiaci moment 500 Nm.

Ide tak o najvýkonnejší sériovo vyrábaný vznetový motor vo viac ako 120-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky.

Automatická prevodovka a inteligentný pohon všetkých kolies

Nový automobil ŠKODA KODIAQ RS rozdeľuje výkon 176 kW (240 k) pomocou inteligentného pohonu všetkých kolies variabilne na všetky štyri kolesá. Vďaka štandardne dodávanému adaptívnemu podvozku DCC možno činnosť tlmičov upraviť podľa aktuálnych preferencií, Driving Mode Select ponúka vodičovi výber zo šiestich režimov a progresívne riadenie v závislosti od aktuálnej rýchlosti upravuje elektronicky prevod riadenia a tým zaručuje ľahšie riadenie pri športovej jazde aj väčší komfort vďaka menšej potrebe sily na otáčanie volantu pri pomalom posúvaní alebo parkovaní.

Rekordné kolo v „Zelenom pekle“

ŠKODA KODIAQ RS potvrdzuje svoje kvality športového automobilu na legendárnej trati Nordschleife na Nürburgringu rekordným časom 9:29,84 minút v kategórii sedemmiestnych SUV. Tento rekord dokazuje, že ŠKODA KODIAQ RS nielen športovo vyzerá, ale tiež športovo jazdí. Rekordné kolo zajazdila pretekárka Sabine Schmitzová. Rýchlosť tohto sériovo vyrábaného sedemmiestneho SUV značky ŠKODA na najnáročnejšej trati sveta prekvapila aj doteraz jedinú ženu, ktorá zvíťazila v 24-hodinových pretekoch na Nürburgringu.

Fuchsröhre, Schwedenkreuz a Karussell - slávne úseky na legendárnej Severnej slučke sú známe fanúšikom motoristického športu na celom svete. Žiadna iná pretekárska trať nie je náročnejšia, nikde inde sa vodiči a ich automobily nepriblížia viac k svojim limitom, než na tomto okruhu v nemeckom regióne Eifel.

ŠKODA KODIAQ RS na tejto trati obstála a stala sa najrýchlejším 7-miestnym SUV. Okruh s dĺžkou 20,832 kilometra prešla len za 9:29:84 minúty.

Počas rekordnej jazdy sedela za volantom automobilu ŠKODA KODIAQ RS známa automobilová pretekárka Sabine Schmitzová, ktorá na Nürburgringu pravidelne štartuje v okruhových majstrovstvách a v 24-hodinových pretekoch. V roku 1996 tieto preteky vyhrala ako prvá žena na svete a o rok neskôr svoj historický úspech zopakovala. Do povedomia verejnosti sa najviac zapísala ako dlhoročná šoférka „Ring Taxi“ a ako moderátorka rôznych motoristických programov. Sabine Schmitzová odhaduje, že okruh Nordschleife doteraz prešla viac ako 30 000-krát.

„ŠKODA KODIAQ RS ma na trati skutočne baví,“ hovorí Sabine Schmitzová. „ŠKODA s modelom KODIAQ RS naplno využila potenciál veľkého SUV. Pokojne si viem predstaviť, že v budúcnosti by som KODIAQ RS na Nordschleife stretávala častejšie,“ hovorí Sabine Schmitzová.

Za vývoj automobilu KODIAQ RS je zodpovedný František Drábek, vedúci produktového radu Compact zo ŠKODA AUTO. Rekordnú jazdu „svojho“ automobilu zažil osobne na sedadle spolujazdca. „KODIAQ RS stelesňuje všestrannosť a priestornosť rodinného SUV, rovnako ako emócie a dynamiku,“ zdôrazňuje František Drábek.

S modelom KODIAQ RS preniesla značka ŠKODA dizajnový jazyk svojich športových modelov prvýkrát aj do segmentu SUV a vytvorila tak jedinečnú produktovú identitu.

Verejnosti sa dynamické a vrcholné vyhotovenie radu KODIAQ predstavilo v svetovej premiére v októbri tohto roku na autosalóne v Paríži.

Najnovšie správy