ŠKODA KAROQ - svetová premiéra v Štokholme

22. května 2017
ŠKODA KAROQ: Nové kompaktné SUV s množstvom miesta a najmodernejšou technikou
  • Dizajn: Moderný, dynamický dizajnový jazyk
  • Motory: Štyri nové agregáty, výkonné a úsporné motory TSI a TDI
  • Podvozok: Najmodernejšia technika, až päť jazdných režimov, špeciálny režim Offroad
  • Asistenčné systémy: Široká ponuka pre vyššiu úroveň bezpečnosti a komfortu
  • ŠKODA Connect: Infotainment systémy s kapacitnými dotykovými displejmi v sklenom dizajne a Care Connect pre asistenciu
  • Výbava: Full LED svetlomety, Digital Instrument Panel
  • ŠKODA KAROQ je pokračovaním SUV ofenzívy značky

Automobilka ŠKODA AUTO predstavila počas slávnostnej svetovej premiéry v Štokholme úplne novo vyvinuté kompaktné SUV ŠKODA KAROQ. Emocionálny a dynamický dizajn s radom kryštalických prvkov využíva nový dizajnový jazyk vozidiel SUV značky ŠKODA. ŠKODA KAROQ ponúka nové asistenčné systémy, Full-LED svetlomety a vôbec prvýkrát sa v automobile značky ŠKODA objavuje Digital Instrument Panel. Na výber je päť motorov s výkonom od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k), štyri z nich sú nové. Systém druhého radu sedadiel VarioFlex alebo virtuálny pedál, uľahčujúci otvorenie zadného výklopného veka, sú len dve z mnohých premyslených riešení v novom SUV značky ŠKODA. Obzvlášť dlhé predmety možno vďaka sklápaciemu operadlu sedadla predného spolujazdca ľahko prepravovať priamo v interiéri kompaktného SUV.

Nový tvar, zmenené proporcie a väčšie rozmery karosérie ukazujú, že ide o úplne nový automobil. ŠKODA KAROQ je SUV s charakterom: emocionálny a dynamický dizajn s radom kryštalických prvkov sa nesie v duchu nového dizajnového jazyka vozidiel SUV značky ŠKODA.

Nový model ŠKODA KAROQ meria 4 382 mm na dĺžku, 1 841 mm na šírku a 1 605 mm na výšku. Zväčšené rozmery karosérie prinášajú prospech cestujúcim. Priestor pred kolenami pasažierov na zadných sedadlách je 69 mm. Rázvor náprav 2 638 mm (pri verzii s pohonom všetkých kolies 2 630 mm) naznačuje veľkorysý vnútorný priestor.

Batožinový priestor má v päťmiestnom usporiadaní interiéru základný objem 521 l. Pri sklopených zadných sedadlách vzrastie objem priestoru pre batožinu na 1630 l. S voliteľne dodávaným systémom zadných sedadiel VarioFlex je základná veľkosť priestoru pre batožinu variabilná a pohybuje sa od 479 do 588 l. VarioFlex sa skladá z troch samostatných, individuálne nastaviteľných sedadiel, ktoré možno v prípade potreby dokonca vybrať z vozidla. Maximálny využiteľný objem batožinového priestoru pri dvojmiestnej konfigurácii a po vybratí sedadiel tvorí 1 810 l.

Špičková konektivita
Vďaka inovatívnym riešeniam patrí ŠKODA KAROQ v oblasti konektivity na vrchol segmentu. Infotainment vychádza z druhej generácie koncernovej modulárnej stavebnice. Ponúka vysoko moderné funkcie a rozhrania a je vybavený kapacitnými dotykovými displejmi. Špičkové systémy Columbus a Amundsen disponujú funkciou WiFi-hotspot. Pre infotainment Columbus je v ponuke na želanie LTE modul, ktorý umožňuje internetové pripojenie na báze v súčasnosti najrýchlejšieho mobilného štandardu. S ním môžu byť pasažieri pripojení k internetu či posielať e-maily zo svojich telefónov a tabletov.

Nové mobilné on-line služby ŠKODA Connect sú rozdelené do dvoch kategórií: Infotainment Online poskytujú informácie a navigáciu, a služby Care Connect, ktoré pomáhajú pri poruchách a v núdzi. Tlačidlo automatického tiesňového volania (Emergency Call), ktoré v Európe patrí k štandardnej výbave až od roku 2018, je súčasťou výbavy na želanie už dnes. Ďalšie on-line služby fungujú prostredníctvom aplikácie ŠKODA Connect App. S nimi je možné vozidlo pomocou inteligentného telefónu na diaľku kontrolovať, konfigurovať a tiež nájsť, kde ste ho zaparkovali.

Inteligentné prepojenie medzi vozidlom a smartfónom dosahuje v modeli KAROQ novú úroveň. Platforma SmartLink+ so štandardmi Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLinkTM je súčasťou voliteľnej ponuky k základnému infotainment systému Swing. Pre vyššie infotainment systémy je SmartLink+ súčasťou sériovej výbavy. Phonebox s indukčným nabíjaním pripája smartfón k anténe vozidla a súčasne ho bezdrôtovo nabíja.

Spoľahliví pomocníci: Asistenčné systémy
Vo vozidle ŠKODA KAROQ je k dispozícii široká škála asistenčných systémov. K novým komfortným systémom patrí napríklad Park Assist, Lane Assist alebo Traffic Jam Assist. K vyššej úrovni bezpečnosti prispievajú systémy Blind Spot Detect, Front Assist s prediktívnou ochranou chodcov alebo Emergency Assist.

Pre model ŠKODA KAROQ sú k dispozícii aj ďalšie asistenčné systémy. Udržujú dostatočný odstup od predchádzajúcich vozidiel, uľahčujú vodičovi prechádzanie z pruhu do pruhu alebo ho v jazdnom pruhu udržujú, upozorňujú na dôležité dopravné značky a asistujú pri parkovaní.

Prvýkrát vo vozidle značky ŠKODA bude k dispozícii tzv. Digital Instrument Panel, ktorý vodičovi automobilu ŠKODA KAROQ umožní nastaviť niektoré z usporiadaní veľkoplošného displeja v prístrojovom paneli.

ŠKODA KAROQ ponúka voliteľne, od výbavy Ambition, Full-LED svetlomety s čírou optikou. V interiéri vytvára príjemnú svetelnú atmosféru nové LED-ambientné osvetlenie v dekoračných lištách dverí a palubnej dosky. Farebnosť osvetlenia možno nastaviť v niektorom z desiatich odtieňov.

Silné motory, agilný podvozok
Nové kompaktné a všestranné SUV má pod kapotou najmodernejšiu techniku. Novinkou v ponuke pohonných jednotiek sú oba zážihové a dva vznetové motory. Paletu motorov tvorí päť pohonných jednotiek, ktoré majú zdvihové objemy 1,0 l, 1,5 l, 1,6 l, a 2,0 l. Rozsah výkonov motorov je od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k). Všetky agregáty sú preplňované turbodúchadlom a majú priame vstrekovanie paliva, systém Start-Stop a rekuperáciu brzdnej energie. Sú mimoriadne úsporné a plnia emisnú normu EU 6. S výnimkou najsilnejšieho naftového motora sú všetky agregáty dodávané buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo sedemstupňovou prevodovkou DSG. Motor 2,0 TDI s výkonom 140 kW (190 k) sa dodáva výhradne s pohonom všetkých kolies a s novou sedemstupňovou prevodovkou DSG. Nový motor 1,5 TSI je vybavený systémom Active Cylinder Management Technology, t.j. funkciou odpájania dvoch valcov, ktorá v určitých prevádzkových režimoch prispieva k významnej úspore paliva.

Taktiež podvozok definuje nové štandardy vo svojom segmente a svoje kvality ukazuje aj mimo spevnenej cesty. Od výbavového stupňa Ambition je k dispozícii aj voľba jazdného profilu v režimoch Normal, Sport, Eco, Individual a Snow (vo verzii 4 × 4). Pri verzii s pohonom všetkých kolies jazdné vlastnosti mimo spevnenej cesty ešte viac zlepšuje režim Offroad.

Najnovšie správy