Exkluzívne prekvapenie: ŠKODA na bratislavskom autosalóne predstavuje naživo najnovšiu štúdiu VISION X

April 24, 2018
Štúdia ŠKODA VISION X je prvým hybridným automobilom v histórii značky ŠKODA, ktoré kombinuje pohon na zemný plyn, benzín a elektrinu
  • Štúdia ŠKODA VISION X je prvým hybridným automobilom v histórii značky ŠKODA, ktoré kombinuje pohon na zemný plyn, benzín a elektrinu
  • Koncepcia pohonu umožňuje veľmi nízke hodnoty emisií CO2, iba 89 g/km
  • Kompaktné rozmery, dynamický dizajn a inovatívne funkcie infotainmentu
  • VISION X ponúka pohľad na budúci sériovo vyrábaný model mestského crossoveru

Slovensko je len druhou krajnou, kde ŠKODA vystavuje svoju novú štúdiu VISION X. Potom, čo zažila svoju svetovú premiéru minulý mesiac na autosalóne v Ženeve, ŠKODA svoju štúdiu mestského crossoveru exkluzívne znovu naživo predstavila motoristickej verejnosti dnes na bratislavskom Autosalone (24. – 29. 4. 2018). ŠKODA VISION X prináša charakteristické znaky úspešných modelov SUV značky ŠKODA do ďalšieho segmentu vozidiel. Kompaktné rozmery, krátke previsy a precízne línie zdôrazňujú dynamický a športový charakter tohto automobilu. Interiér ponúka inovatívne funkcie infotainmentu. Veľkou novinkou je k životnému prostrediu šetrná koncepcia pohonu. Kombinuje CNG, benzín a elektrinu, vďaka čomu sú emisné hodnoty CO2 nízke - pod hranicou 90 g/km.

„Štúdia VISION X predstavuje pohľad značky ŠKODA na budúcnosť moderného mestského crossoveru. Vyznačuje sa emocionálnym dizajnom, plnou konektivitou a netradičným pohonom 4X4. Som nesmierne rád, že sa nám podarilo predstaviť VISION X v takom krátkom čase po jeho svetovej premiére aj motoristickej verejnosti na Slovensku. Pre všetkých, ktorých zaujíma motorizmus a jeho budúcnosť, je VISION X krásnou pozvánkou na návštevu expozície značky ŠKODA,“ povedal Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

VISION X ukazuje, ako môže vyzerať budúci model značky ŠKODA, ktorý pokračuje v SUV ofenzíve značky. Po úspešnom uvedení modelov ŠKODA KODIAQ a ŠKODA KAROQ štúdia VISION X rozširuje rodinu vozidiel SUV značky ŠKODA o ďalšieho člena v podobe mestského crossoveru. Svojimi kompaktnými vonkajšími a vnútornými rozmermi a pokročilými prvkami infotainmentu bude štúdia skvele vyhovovať modernému, aktívnemu životnému štýlu cieľových zákazníkov.

Ekologicky šetrná koncepcia pohonu: viac dynamiky, menej emisií

ŠKODA VISION X je prvým hybridným automobilom v histórii značky ŠKODA, ktoré kombinuje pohon na zemný plyn, benzín a elektrinu. ŠKODA prvýkrát využíva spojenie úsporného a veľmi ekologického spaľovacieho motora s remeňom poháňaným štartovacím generátorom vpredu a elektromotorom na zadnej náprave. Takýto moderne usporiadaný hybridný systém zabezpečuje rýchlu odozvu a nízke hodnoty emisií. V bežnej prevádzke dosahuje kombinovanú hodnotu emisií 89 g/km.

Spaľovacím motorom je agregát 1,5 TSI G-TEC. Ide o štvorvalec, preplňovaný turbodúchadlom, ktorý je vyvinutý špeciálne na spaľovanie stlačeného zemného plynu, resp. benzínu. Ako zemný plyn môže byť použitý klasický zemný plyn, bioplyn alebo syntetický plyn e-gas, vyrábaný z obnoviteľných zdrojov energie. Maximálny výkon spaľovacieho motora je 96 kW (130 k), maximálny krútiaci moment je 200 Nm. Prvá nádrž na CNG sa nachádza pod zadnými sedadlami, druhá je umiestnená za zadnou nápravou.

Pohonnú jednotku na CNG, ktorá poháňa prednú nápravu, podporujú dva elektromotory. Spaľovací motor spojený s remeňom, poháňaným štartér-generátorom (RSG) a druhý elektromotor, ktorý poháňa zadnú nápravu, spoločne zabezpečujú funkciu pohonu všetkých kolies. Štúdia ŠKODA VISION X je prvé vozidlo značky ŠKODA s pohonom všetkých kolies, ktoré nepotrebuje kardanový hriadeľ.

Ako je pre elektromotory typické, maximálny krútiaci moment 70 Nm je k dispozícii ihneď pri štarte. To zrýchľuje odozvu pri rozjazde a pružnosť pri zrýchlení počas jazdy. Systémový výkon oboch pohonných jednotiek umožňuje štúdii ŠKODA VISION X zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 9,3 s; maximálna rýchlosť predstavuje 200 km/h. V každodennej prevádzke zabezpečuje inteligentné riadenie hybridného systému najlepšiu súčinnosť spaľovacieho motora a elektromotora. Navyše voľba jazdného profilu umožňuje ovládanie pohonu podľa výberu vodiča. Stlačením tlačidla si vodič volí čisto elektrický jazdný režim, v ktorom štúdia ŠKODA VISION X jazdí úplne bez emisií. Kapacita kompaktných akumulátorov stačí na to, aby ŠKODA VISION X prešla na čisto elektrický pohon vzdialenosť až 2 km. Celkový dojazd na jedno natankovanie nádrží na CNG aj benzín predstavuje až 650 kilometrov.

Typický dizajn značky ŠKODA: kryštalické prvky a kompaktné rozmery

Štúdia ŠKODA VISION X je 4 255 mm dlhá, 1 807 mm široká a 1 537 mm vysoká s rázvorom 2 645 mm. Batožinový priestor má objem 380 l. Robustný dojem umocňujú dvadsaťpalcové dvojfarebné hliníkové kolesá. Typickým znakom vozidiel SUV značky ŠKODA je tiež Tornado línia, ktorá prechádza od predných svetlometov až k zadnej časti, smerom k predným stĺpikom sa zvažujúca línia bočných okien a výrazné lemy blatníkov. Emocionálny vzhľad zvýrazňuje najmä lakovanie karosérie v kombinácii farieb zelená Flex a antracitová.

Maska chladiča s vertikálnymi dvojitými lamelami, typická pre značku ŠKODA a logo ŠKODA, umiestnené na kapote motora nad ňou, dávajú na prvý pohľad najavo, že štúdia patrí do rodiny vozidiel SUV českej automobilky. Maska chladiča i logo sú podsvietené.

Charakteristický tvar dvojdielnych predných svetlometov nadväzuje na dizajn predchádzajúcich SUV modelov ŠKODA KAROQ a ŠKODA KODIAQ. V štúdii ŠKODA VISION X sú však po novom usporiadané jednotlivé funkcie svetiel. Jemne tvarované horné svetlomety, každý so štyrmi šošovkami z ručne brúseného krištáľu, ponúkajú funkciu svetla pre denné svietenie a funkciu smerového svetla s technológiou LED. Diódy smerového svetla sa pohybujú ako bežiaci pás (funkcia postupného rozsvietenia). Svetlá, ktoré sa nachádzajú pod nimi a sú tiež vyrobené z brúseného krištáľu, ponúkajú LED stretávacie svetlo a LED diaľkové svetlo.

Prepracovaný tvar majú aj trojrozmerné LED zadné skupinové svetlá štúdie ŠKODA VISION X. Sú tiež dvojdielne, pričom oba prvky, ktoré sú od seba oddelené a zapustené do zadnej časti vozidla, tvoria spoločne tvar písmena C, typický pre automobily ŠKODA. Precíznu líniu završujú ostro rezané prvky z krištáľového skla, ktoré sú zasadené do obvodu zadných svetlometov. Koncové svetlo, umiestnené v hornom svetlomete, je tvorené LED diódami, ktoré majú rovnaký trojrozmerný tvar ako diódy svetla pre denné svietenie v hornej časti predných svetlometov.

Línie štúdie, typické pre aktuálny dizajnový jazyk značky ŠKODA, sa inšpirujú kryštalickými tvarmi. Nachádzajú sa na predných svetlometoch, zadných skupinových svetlách aj na vonkajších spätných zrkadlách koncepčného vozidla. Kryštalický dizajn, ktorý odkazuje na remeselné umenie českých sklárov, sa premieta aj do výberu exkluzívnych materiálov pre obzvlášť výrazné prvky štúdie ŠKODA VISION X, akými sú napríklad ozdobná lišta a dvojité lamely masky chladiča, logo ŠKODA na kapote motora a ozdobné prvky vo vonkajších spätných zrkadlách.

Nový dizajn interiéru

Interiér koncepčného vozidla ponúka pre značku ŠKODA typicky veľkorysý a variabilný priestor pre cestujúcich aj pre batožinu. Široká prístrojová doska so štýlovými a vyváženými plochami je výrazná a ergonomicky tvarovaná. V interiéri sa nachádza aj mnoho špeciálnych prvkov, ktoré podčiarkujú všestranný charakter štúdie ŠKODA VISION X so zameraním na šport.

Aktívny životný štýl sa odráža aj vo výbere materiálov na povrch sedadiel, výplne dverí, stredovú konzolu a palubnú dosku. Robustný a športový charakter interiéru štúdie ŠKODA VISION X dotvára kombinácia priedušných textilných látok, umelej kože a pogumovaných povrchov.

Povrch stredovej konzoly štúdie ŠKODA VISION X je z brúseného skla, ktoré umožňuje výhľad na displej. Displej prepojený s riadením pohonu zobrazuje tok energie oboch motorov a fungovanie pohonu. Viacfarebné grafiky zobrazujú priebeh krútiaceho momentu, poháňajúceho kolesá prednej a zadnej nápravy.

Pokročilá technológia a dizajn infotainmentu a konektivity

Štúdia ŠKODA VISION X pokračuje v digitalizácii modelov značky ŠKODA ponukou digitálnych služieb, ako sú napríklad Smart Parking, HoppyGo, TwoGo alebo CareDriver. Tieto služby navádzajú vodičov k voľnému parkovaciemu miestu, ponúkajú vozidlo na prenájom v čase, keď nie je využité, alebo ponúkajú možnosti spolujazdy.

So službami ŠKODA Connect sú cestujúci v štúdii ŠKODA VISION X vždy online. Na palube je aj digitálny prístrojový panel, ktorý ponúka možnosti individuálneho výberu a usporiadanie jednotlivých informácií. Koncepčné vozidlo tiež disponuje úplne novo vyvinutým palubným monitorom s novým digitálnym rozhraním HMI. Farebný displej s vysokým rozlíšením a dotykovou obrazovkou je integrovaný ako samostatný monitor nad stredovou konzolou do prístrojovej dosky. Po otvorení dverí sa vodičovi zobrazí individuálne nastaviteľná uvítacia obrazovka, ktorá potom slúži ako hlavný displej a ovládacia jednotka ku všetkým funkciám infotainmentu a konektivity, ktoré sú počas jazdy k dispozícii. Zároveň dochádza k aktivácii osobného nastavenia sedadla vodiča a komfortných funkcií - klimatizácie a ventilácie a obľúbenej hudby, ktoré sú uložené v kľúči.

Stlačením tlačidla sa vysunie palubný monitor s integrovanou dokovacou stanicou, kam je možné zasunúť smart telefón. Zapojením mobilného telefónu je možné vďaka online pripojeniu alebo aplikáciám inteligentného telefónu na palube štúdie ŠKODA VISION X ihneď využívať všetky integrované funkcie infotainment systému. Ďalej je možné využiť adresy a záznamy kalendára uložené v smartfóne a individuálne jazdné správanie vodiča na vyhľadanie ďalšieho cieľa cesty a návrh rôznych trás.

Simply Clever: Posledný kilometer na elektricky poháňaných skateboardoch

Koncept Simply Clever štúdie ŠKODA VISION X obsahuje ďalší ekologický prvok. Batožinový priestor obsahuje špeciálny systém, ktorým možno upevniť dva elektricky poháňané skateboardy. Bezpečne sú uložené tiež dve helmy a dron s kamerou, ktorou možno zaznamenať videoklip z jazdy na skateboarde. V operadlách športových sedadiel vodiča a spolujazdca sú tiež pripevnené vyberateľné ochranné pomôcky, ktoré chránia krčnú chrbticu a chrbát jazdca na skateboarde. V stredovej konzole sú integrované dve športové fľaše.

Stratégia v oblasti elektromobility

V stratégii celosvetového rastu spoločnosti ŠKODA AUTO zohráva elektromobilita kľúčovú úlohu. Elektrifikácia modelov ŠKODA sa začne už v roku 2019 uvedením modelu ŠKODA SUPERB s plug-in hybridným pohonom. Okrem výroby elektrických vozidiel bude závod v Mladej Boleslavi už od roku 2019 vyrábať aj elektrické komponenty pre plug-in hybridné modely niekoľkých značiek koncernu Volkswagen. Čoskoro potom bude nasledovať prvý sériovo vyrábaný automobil značky ŠKODA s čisto elektrickým pohonom. Do roku 2025 značka ŠKODA výrazne rozšíri ponuku hybridných automobilov a modelov s čisto batériovým pohonom v rôznych segmentoch vozidiel.

Najnovšie správy