ŠKODA AUTO DigiLab a ŠKODA Connect predstavujú v Ženeve vízie mobility

March 7, 2018
V kokpite štúdie ŠKODA VISION X predstavuje automobilka aktuálne služby a vízie budúcnosti v oblastiach konektivity a mobility.
  • V kokpite štúdie ŠKODA VISION X sa môžu návštevníci autosalónu zoznámiť s aktuálnymi možnosťami a víziami mobility a konektivity od ŠKODA AUTO DigiLabu
  • „Inovačný tunel“ umožňuje prežiť mobilitu budúcnosti
  • ŠKODA Connect čoskoro aj s hlasovým asistentom Alexa
  • Digitalizácia a konektivita sú centrálnymi súčasťami Stratégia ŠKODA 2025

ŠKODA AUTO DigiLab ukazuje na autosalóne v Ženeve vízie mobility budúcnosti. V kokpite hybridnej štúdie ŠKODA VISION X, ktorá má v Ženeve svetovú premiéru, predstavuje automobilka aktuálne služby aj vízie budúcnosti v oblastiach konektivity a mobility. V „inovačnom tuneli“, ktorý je jadrom ženevského stánku ŠKODA AUTO v hale 2, sa môžu návštevníci interaktívnou formou zoznámiť s technológiami, materiálmi, nárokmi na kvalitu a novými Simply Clever prvkami vozidiel ŠKODA. Prostredníctvom obrazoviek a tabletov dostanú návštevníci podrobné informácie o novej štúdii ŠKODA VISION X.

Tlačová mapa s textami, fotografiami a videozábermi je v digitálnej podobe k dispozícii na www.skoda-storyboard.com.

„ŠKODA AUTO už digitálnou budúcnosťou žije. Mnohé z inovačných konceptov mobility, ktoré automobilka prezentuje v Ženeve, sú už skutočnosťou,“ hovorí Andre Wehner, Chief Digital Officer ŠKODA AUTO. „Projekty ŠKODA AUTO DigiLab jasne ukazujú, ako sa ŠKODA AUTO vyvinula z výrobcu áut na poskytovateľa komplexných služieb v oblasti mobility.“

Vedúca ŠKODA AUTO DigiLab, Jarmila Plachá, k tomu dodáva: „V našom inovačnom centre pracujeme dennodenne na nových, pokročilých riešeniach, s ktorými robíme individuálnu mobilitu ešte pohodlnejšou a jednoduchšou. V Ženeve môžu návštevníci autosalónu na vlastnej koži zažiť, ako inovácie ŠKODA AUTO DigiLabu uľahčujú každodenný život.“

Novú platformu na prezentáciu vízií mobility v Ženeve ponúka nová štúdia ŠKODA VISION X, ako aj „inovačný tunel“. V ňom sa návštevníci môžu pomocou dotykovej obrazovky detailne informovať o mnohých technických a dizajnových inováciách štúdie. Okrem toho sa môžu do VISION X posadiť a na farebnom displeji vozidla si prezrieť informatívne videá o digitálnych riešeniach mobility ŠKODA AUTO. Filmy prezentujú štyri aktuálne projekty ŠKODA AUTO DigiLab, medzi nimi sú aj dve už existujúce služby.

Pod názvom HoppyGo uviedla ŠKODA AUTO DigiLab jednu z najväčších platforiem na zdieľanie automobilov v Českej republike. Cez aplikáciu je možné rezervovať auto aj vyúčtovať jazdu. Platforma rastie mesačne o 250 používateľov. Mesačne sa pridáva okolo 30 nových automobilov. Momentálne je na požičanie skoro 400 vozidiel.

V Mníchove ŠKODA AUTO DigiLab inicioval službu v oblasti mobility a sociálnych služieb CareDriver. Špeciálne vyškolení CareProfs sprevádzajú osoby, ktoré potrebujú pomoc (starší ľudia a deti cestujúce bez svojich rodičov) v každodennom živote i vo voľnom čase. ŠKODA AUTO stojí po boku tohto start-upu prostredníctvom svojho digitálneho inovačného centra ako poradca, investor a spolutvorca celého konceptu.

Tretí projekt sa venuje šikovnému parkovaniu v centrách miest: Spoločne so svojimi partnermi a so samotnou spoločnosťou ŠKODA AUTO vyvíja ŠKODA AUTO DigiLab novú službu, ktorá vodiča s využitím nového algoritmu dovedie priamo k voľnému parkovaciemu miestu a umožní za parkovanie cez mobilný telefón rovno aj zaplatiť. Okrem toho pracuje ŠKODA AUTO DigiLab na špeciálnej aplikácii pre ride sharing. Uľahčuje dohodnutie spolujazdy a používateľom ukazuje najlepšiu príležitosť k spolujazde na ich konkrétnej trase. Na základe aktuálnych dopravných informácií v reálnom čase aplikácia prepočíta tiež ideálnu trasu a presnú dobu príchodu.

Vozidlá ŠKODA už čoskoro s hlasovým asistentom Alexa ŠKODA Connect Skill at Home

ŠKODA AUTO pracuje na integrácii funkcie Amazon Alexa do automobilov so službou ŠKODA Connect. Alexa je inteligentný hlasový ovládací systém, ktorý umožňuje používateľovi zadávať svojmu autu otázky priamo z obývacej izby. Alexa bude vedieť odpovedať na otázky o prejdenej vzdialenosti, dojazde podľa paliva v nádrži a o ďalších službách z portfólia ŠKODA Connect. V expozícii ŠKODA AUTO na ženevskom autosalóne si možno pozrieť animované video a panel, ktorý na príkladoch vysvetľuje funkcie služby Alexa.

CAR-TO-X

Tím ŠKODA Connectivity pracuje na uvedení nových funkcionalít CAR-TO-X do automobilov ŠKODA v blízkej budúcnosti. Integrácia inteligentných kooperatívnych dopravných systémov umožňuje komunikáciu medzi vozidlami, infraštruktúrou a vodičmi navzájom. Dosiahne sa tým väčšia bezpečnosť na cestách, väčšia plynulosť premávky a väčší jazdný komfort. Vodičovi to potom pomôže správne sa rozhodovať a prispôsobovať jazdu aktuálnej dopravnej situácii. Projekt ŠKODA Connect CAR-TO-X má rozhodujúci význam pre bezpečnosť budúcich autonómnych vozidiel. Umožní to ich plnú integráciu do bežnej prevádzky.

Samostatná prezentačná stena na stánku ŠKODA AUTO v Ženeve atraktívnou formou ukazuje víziu fungovania takýchto systémov v blízkej budúcnosti.

ŠKODA AUTO DigiLab v Prahe

Vo svojej Stratégii 2025 definovala ŠKODA AUTO digitalizáciu a vytváranie digitálnych služieb mobility ako hlavný pilier budúceho vývoja firmy. Centrálnu úlohu pritom zohráva ŠKODA AUTO DigiLab v Prahe, ktorý má dodávať inovačnú energiu a schopnosti v oblasti digitálneho vývoja českej automobilky. ŠKODA AUTO DigiLab ukazuje firme možnosti a predpoklady digitalizácie. Toto inovatívne centrum, koncipované ako rýchlo reagujúci IT-Start-up, skúma a vyvíja nové obchodné modely, riešenia a produkty. Digitálne laboratórium hľadá nepretržite nové digitálne vízie a vytvára moderné služby mobility pre zákazníkov spoločnosti ŠKODA AUTO. K tímu patrí viac ako 20 špecialistov. Aktuálne pracujú na zhruba 40 projektoch. K úlohám ŠKODA AUTO DigiLab patrí tiež kooperácia s externými inovátormi, start-upmi a partnermi. Nedávno začala pôsobiť aj pobočka ŠKODA AUTO DigiLab v izraelskom Tel Avive. Táto metropola je uznávaná ako jeden z najdynamickejších hotspotov pre IT-start-upy na svete.

Najnovšie správy